Związki Polic protestują

ABT
25-05-2010, 00:00

360 dni — tyle największy związek w firmie chce negocjować nowy układ zbiorowy. Zarząd liczy na trzy miesiące.

360 dni — tyle największy związek w firmie chce negocjować nowy układ zbiorowy. Zarząd liczy na trzy miesiące.

1200-osobowy Międzyzakładowy Związek Zakładowy Pracowników Ruchu Ciągłego ZCh Police już zapowiada, że nie zgodzi się na gorsze warunki zbiorowego układu pracy niż te, które wypowiedział zarząd.

— Kto zgodziłby się na obniżenie pensji o 1 tys. zł i redukcję zatrudnienia o 660 osób? Na negocjacje z zarządem mamy 360 dni. W tym czasie obowiązuje układ zawarty pięć lat temu. Przed upływem tego terminu nowego układu nie podpiszemy — zapowiada Waldemar Badełek, szef związku.

Ma też pretensje do zarządu, że wybrał na wypowiedzenie układu dzień, kiedy szefowie związków byli w delegacjach.

— 21 maja ja byłem na ogólnopolskim zjeździe w Sękocinie. Zarząd uważa, że nie stawiliśmy się na spotkanie. Dlaczego nie poczekał do poniedziałku z wypowiedzeniem tak ważnego dokumentu, tylko wysłał go pocztą? — narzeka Waldemar Badełek.

Związki poinformowały Państwową Inspekcję Pracy.

— Wypowiedziano nie tylko układ zbiorowy, ale też wszystkie porozumienia, mu towarzyszące, łącznie z tym… o zawieszeniu sporu zbiorowego. Zarząd dąży do konfrontacji — ocenia Waldemar Badełek.

Zarząd podkreśla, że z wypowiedzeniem starego układu przesłał związkom propozycję nowego. Porozumienie o zawieszeniu sporu zbiorowego musiało być wypowiedziane, bo zawierało punkty chroniące przed zwolnieniem 400 osób zatrudnionych na czas określony i pracujących na czas nieokreślony — twierdzi spółka.

— Zaproszenie na spotkanie 21 maja zostało skierowane do związków 14 maja. Żaden nie sygnalizował potrzeby zmiany terminu — mówi Rafał Kuźmiczonek, rzecznik Polic.

Dodaje, że do skutecznego wypowiedzenia układu może dojść nie tylko na spotkaniu.

— Nastąpi ono po odebraniu przez związki dokumentów wysłanych im pocztą — mówi Rafał Kuźmiczonek.

Zarząd ma nadzieję, że możliwe będzie zawarcie nowego układu w trakcie okresu wypowiedzenia starego (trzy miesiące). Strony sporu spotkają się w środę .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związki Polic protestują