Związki pracowników zmianowych za skróceniem czasu pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2006, 14:12

Związki zawodowe pracowników ruchu ciągłego chcą skrócenia czasu pracy dla pracowników zmianowych i nocnych i wprowadzenia 5-brygadowego systemu pracy. W Polsce w systemie zmianowym i w nocy pracuje ok. około 100 tys. osób.

Związki zawodowe pracowników ruchu ciągłego chcą skrócenia czasu pracy dla pracowników zmianowych i nocnych i wprowadzenia 5-brygadowego systemu pracy. W Polsce w systemie zmianowym i w nocy pracuje ok. około 100 tys. osób.

O szkodliwości takiej pracy dyskutowano w czwartek na konferencji "skrócenie czasu pracy jako rekompensata zatrudnienia w porze nocnej".

5-brygadowy system pracy oznaczałby wprowadzenie pięciu zmian (zamiast czterech, jak to jest obecnie w wielu zakładach). Doprowadziłoby to m.in. do zmniejszenia liczby zmian nocnych, przepracowanych przez jednego pracownika. Oznaczałoby także, że pracownicy nocni mogliby pracować krócej (34 godziny) i mieć więcej dni wolnych w tygodniu. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby pracujące w nocy i na zmiany są bardziej narażone na schorzenia nerwicowe, depresję, schorzenia układu pokarmowego i układu krążenia - powiedział dr Janusz Pokorski z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Praca w nocy wpływa na sferę psychiczną, może powodować chroniczne zmęczenie" - podkreślił. Dodał, że osoby pracujące na zmiany żyją w "rytmie przeciwnym" niż ich rodziny i całe społeczeństwo. Z badań wynika ponadto, że u kobiet pracujących w nocy mogą częściej niż u innych występować zaburzenia menstruacyjne, trudności z zajściem w ciążę i zagrożenie poronieniem.

Stąd też - jak podkreślali eksperci - konieczność stworzenia systemu rekompensującego te niedogodności. Zdaniem prof. Teresy Makowiec-Dąbrowskiej z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, takim rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie 5-brygadowego systemu pracy, co dawałoby możliwość dłuższego odpoczynku pracowników zmianowych i skracałoby ich 40-godzinny tydzień pracy.

Na zakończenie konferencji zaplanowano przyjęcie rezolucji w sprawie 5-brygadowego tygodnia pracy i skrócenia tygodnia pracy pracowników zmianowych do 34 godzin.

W wielu krajach - jak wynika z ekspertyzy opracowanej dla Ogólnokrajowego Zrzeszenia Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego - tydzień pracy dla pracowników zmianowych i nocnych jest krótszy niż dla pozostałych. Jest tak m.in. w Niemczech (od 35 do 38 godzin), w Szwecji - 36 godzin (a gdy praca zmianowa nie obejmuje pracy w nocy - 38 godzin) i w Finlandii - 36 godzin. W Wielkiej Brytanii natomiast tydzień pracy pracowników dziennych jest taki sam jak zmianowych i nocnych i wynosi 48 godzin.

Uczestniczący w konferencji prof. Ben Jansen z Holandii podkreślił, że w tym kraju czas pracy pracowników nocnych waha się od 33,6 do 36 godzin tygodniowo. Zaznaczył jednak, że w Holandii od 35 do 40 proc. pracowników zatrudnionych jest na część etatu.

Także we Włoszech - jak powiedział prof. Giovanni Costa - tydzień pracy pracowników nocnych jest krótszy od tygodnia pracowników dziennych (średnio o 2-5 godzin).

Konferencję zorganizowało Ogólnopolskie Zrzeszenie Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego pod patronatem Forum Związków Zawodowych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane