Związki za lobbingiem na rzecz polskiego węgla w UE

opublikowano: 04-04-2007, 16:44

Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZGwP) chce zainicjować w środowisku górniczym działania na rzecz stworzenia struktury lobbingowej, zdolnej do efektywnego reprezentowania interesów polskiego węgla w  UE. Do stworzenia takiego lobby związek namawia eurodeputowany Adam Gierek.

O roli polskiego węgla w Europie oraz działaniach, które należy podjąć, aby ten surowiec był paliwem przyszłości, dyskutowano w środę w Czeladzi (Śląskie) podczas zorganizowanej przez ZZGwP konferencji. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele spółek węglowych, eurodeputowani i parlamentarzyści.

Według szefa związku, Andrzeja Chwilka, udział w kreowaniu przyszłości węgla jako paliwa i lobbowaniu na jego rzecz jest tak samo ważnym zadaniem związkowców, jak walka o podwyżki dla załogi czy prawa pracownicze. Podkreślił, że przyszłość węgla musi być częścią spójnej polityki energetycznej państwa, której - według niego - w takiej formie nie ma.

"Polityka energetyczna, od pozyskania surowca po finalną cenę energii, powinna być spójna i przemyślana. Co z tego, że wywalczymy podwyżki dla górników, skoro potem będą musieli je oddać w postaci zwiększonych kosztów utrzymania, np. podwyżki cen energii. Dlatego trzeba myśleć o generalnym, systemowym rozwiązaniu, którego węgiel musi być ważną częścią" - ocenił szef ZZGwP.

Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu eurodeputowanego Adama Gierka, skuteczne przekonywanie instytucji unijnych do rozwoju energetyki opartej na węglu, a przy tym ekologicznej, wymaga zorganizowania grup lobbingowych, zdolnych do dotarcia do wpływowych środowisk w Brukseli. Chwiluk uważa, że związki mogą odegrać ważną rolę w stworzeniu takiego lobby.

"Polska nie potrafi dziś zbudować lobbingu, polegającego m.in. na przygotowaniu profesjonalnych dokumentów, które będą świadczyły o potrzebie utrzymania polskiego górnictwa lub wręcz dofinansowania restrukturyzacji energetyki przez Europę, bo będzie się to Europie opłacało. Jeżeli takich materiałów nie przygotowujemy i nie wypromujemy, mamy utrudnione zadanie" - ocenił szef ZZGwP.

W jego ocenie, środowa konferencja zapoczątkowuje pracę na rzecz profesjonalnego lobbingu polskiego węgla w UE. Związkowcy chcą w przyszłości zorganizować kolejne spotkanie tego typu, o randze międzynarodowej, z udziałem środowisk górniczych z kilku krajów Europy oraz przedstawicieli unijnych instytucji. Trzecia konferencja miałaby odbyć się w Brukseli.

Uczestnicy środowej konferencji podkreślali, że unijna polityka energetyczna nie tylko nie przekreśla węgla jako paliwa, ale dopuszcza jego rozwój, pod warunkiem zastosowania takich technologii, które zminimalizują emisję dwutlenku węgla. UE stawia na czyste technologie oraz tzw. sekwestrację, czyli wychwytywanie dwutlenku węgla i lokowanie go np. pod ziemią.

Komisja Europejska zakłada, że do 2020 r. wszystkie nowe, oparte na węglu, elektrownie, będą wyposażone w systemy wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, a istniejące zakłady będą stopniowo iść w ich ślady. Do 2015 r. ma powstać do 12 instalacji demonstracyjnych, testujących nowe technologie. Możliwe jest też zgazowanie węgla czy produkcja z niego paliw płynnych, w połączeniu z energetyką jądrową. Głównym celem jest walka ze zmianami klimatu poprzez zmniejszenie emisji CO2. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związki za lobbingiem na rzecz polskiego węgla w UE