Związki zawodowe w TN Polska domagają się podwyżek płac

  • PAP
opublikowano: 15-02-2018, 17:34
aktualizacja: 15-02-2018, 17:35

Podwyżek płac domagają się związkowcy w produkującej elementy do łożysk spółce TN Polska w Kraśniku (Lubelskie) i zapowiadają referendum strajkowe. Zarząd spółki, należącej do japońskiego koncernu, zapewnia, że dokłada starań, by warunki wynagradzania były jak najlepsze.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Spór zbiorowy dotyczący podwyżek trwa od września ub. roku. Działające w firmie TN Polska w Kraśniku (dawniej Tsubaki-Hoover Polska) związki zawodowe - NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy „Metalowcy” oraz Wolny Związek Zawodowy - „wobec braku efektu dotychczasowych negocjacji” z zarządem spółki, podjęły uchwałę o utworzeniu komitetu protestacyjnego. „Związki zawodowe wykorzystają wszystkie możliwe instrumenty, w obronie praw pracowników. Problem musi być nagłośniony, w celu poprawy warunków pracy i płacy. W najbliższych dniach będzie podjęta na szeroką skalę akcja protestacyjna, w tym przewidziane jest przeprowadzenie referendum strajkowego” – głosi komunikat komitetu protestacyjnego rozesłany w czwartek do mediów.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego po 400 zł brutto dla każdego pracownika. W komunikacie poinformowali, że zarząd TN Polska wprowadził podwyżkę wynagrodzeń od 1 stycznia 2018 r. w kwocie 100 zł brutto. „Zmiana wynagrodzeń została wprowadzona bez porozumienia ze związkami zawodowymi, ponadto podwyżki nie spełniają podstawowych oczekiwań załogi” – napisali związkowcy.

„Pracownicy Spółki dając z siebie maksimum wysiłku, z każdym rokiem osiągają coraz większą wydajność. Jednocześnie załoga ma coraz więcej obowiązków, przy rosnącym tempie pracy. Wkładany wysiłek, starania oraz identyfikacja z potrzebami firmy, nie idą w parze z dowartościowaniem pracowników, których japońska firma wykorzystuje. Widzimy potrzebę zachowania proporcji wzrostu wynagrodzenia do wzrostu zysku” – głosi komunikat.

Członek zarządu TN Polska w Kraśniku Adam Karamon potwierdził, że wielomiesięczne rozmowy ze związkami zawodowymi nie doprowadziły do kompromisu. „Spółka uznała, że dla dobra pracowników, żeby nie powodować opóźnień związanych z kolejnymi turami rozmów, wynagrodzenia wszystkich pracowników podniesione zostaną już od stycznia 2018. Firma czuje się odpowiedzialna za swoich pracowników i zawsze dokłada wszelkich starań, żeby warunki wynagradzania były jak najlepsze” – zapewnił.

Podkreślił, że wielkość przyznanej podwyżki „była wynikiem analizy bieżącej sytuacji ekonomicznej firmy, m.in. tego, że zysk netto spółki za rok 2017 spadł o 67 proc. w porównaniu do roku 2016”.

Karamon zaznaczył, że na możliwości finansowe firmy i jej zdolność do przyznawania pracownikom podwyżek wpływa wiele czynników. „Otoczenie rynkowe, w jakim działamy, wywiera ciągłą presję na obniżki cen naszych wyrobów, z drugiej strony obserwujemy wzrost kosztów prowadzonej działalności, na które nie mamy wpływu; dotyczy to głównie materiałów podstawowych używanych do produkcji naszych wyrobów” - podkreślił.

„Sytuacja ekonomiczna firmy została szczegółowo wyjaśniona stronie społecznej podczas trwających rozmów” – dodał Karamon.

Kraśnicka spółka TN Polska zatrudnia 391 pracowników. Firma powstała z wyodrębnionej z Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku spółki - Zakład Elementów Tocznych - zajmującej się produkcją elementów tocznych i łożysk igiełkowych, którą w 2003 r. kupił koncern Tsubaki-Hoover.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu