Związkowców niepokoi przyszłość Ireny

Anna Truszkowska
opublikowano: 27-11-2008, 00:00

W inowrocławskiej hucie szkła będą zwolnienia grupowe. Boimy się — mówią związkowcy.

W inowrocławskiej hucie szkła będą zwolnienia grupowe. Boimy się — mówią związkowcy.

Nowy prezes giełdowej Ireny ostro zabrał się do pracy.

— Przygotowujemy program naprawczy. Planujemy zmiany w strukturze sprzedaży. Wczoraj uzgodniliśmy plan zwolnień grupowych — mówi Emil Seneka, prezes Ireny.

Więcej szczegółów nie ujawnia. W najgorszym wypadku pracę straci 357 osób. Wypowiedzenia wręczono już 80 osobom. Mimo zwolnień załoga Ireny nie planuje akcji protestacyjnej.

— Zależy nam, żeby odchodzący pracownicy dostali należne im odprawy — mówi Krzysztof Radomski, szef branżowych związków zawodowych w Irenie.

Pracownicy już od trzech miesięcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą, m.in. z powodu fatalnych warunków BHP (np. brak ogrzewania) i wynagrodzeń płaconych w dwóch, trzech ratach.

— Sytuacja jest tragiczna. Boimy się — mówi Krzysztof Radomski.

Nawet w 2001 r., po ataku na World Trade Center, kiedy nie było zamówień, Irena przetrwała. Załoga poszła na tzw. postojowe. Wtedy jednak spółka była w dobrej kondycji finansowej, nie miała długów. Teraz po trzech kwartałach jest 32 mln zł pod kreską. Sprzedaż sięga 47 mln zł, wobec prawie 80 mln zł przed rokiem. Ponadto zarząd musi szybko spłacić 7 mln zł kredytu zaciągniętego w Banku Handlowym.

— W dalszym ciągu prowadzimy rozmowy z bankiem —mówi prezes Ireny.

— Właściciel zakłada, że poradzimy sobie sami. Ale bez pomocy nie mamy szans na przetrwanie. Problem polega jednak na tym, że wszystkie spółki kontrolowane przez Mariana Kwietnia mają te same problemy — z płynnością i zamówieniami — twierdzi Krzysztof Radomski.

Związki nie załamują jedna rąk. Ich zdaniem, znalezienie rynku zbytu i działania marketingowe pomogłyby w zdobyciu zamówień. Podsuwają także gotowe rozwiązania.

— Liczymy, że właściciel zatwierdzi projekt budowy mniej energochłonnej wanny do wytopu szkła kryształowego, którego pomysłodawcą jest Roland Janocha, wiceprezes Ireny — dodaje Krzysztof Radomski.

Ta decyzja mogłaby uratować część załogi przed zwolnieniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Truszkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowców niepokoi przyszłość Ireny