Związkowcy KGHM boją się zmian statutu

Michał Kobosko
opublikowano: 30-05-2001, 00:00

Związkowcy KGHM boją się zmian statutu

Zmiany w statucie KGHM, które będą głosowane 26 czerwca na WZA, ograniczą możliwość dokonywania zmian w zarządzie oraz dadzą mu znacznie większą niż dotychczas swobodę finansową — napisał w wydanym w Lubinie oświadczeniu Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

Ryszard Zbrzyzny, który jest jednocześnie posłem SLD i przy każdej okazji atakuje zarząd kierowany przez Mariana Krzemińskiego, powołał się na upubliczniony już projekt zmian w statucie. Wynika z niego, że rada nadzorcza KGHM ma zostać pozbawiona możliwości powoływania i odwoływania członków zarządu. Prawo to otrzyma WZA — i to pod warunkiem uzyskania dwóch trzecich głosów.

Nowy zapis w statucie pozwoli też zarządowi na podwyższenie kapitału zakładowego do 75 proc. dotychczasowego, czyli o 1,5 mld zł.

— Umożliwienie zarządowi wprowadzenia obcego inwestora do poziomu 1,5 mld zł spowoduje obniżenie udziałów Skarbu Państwa do 25 proc. Tak niski udział SP przy jednoczesnym około 43-proc. zaangażowaniu nowego inwestora doprowadzi do całkowitej blokady dokonywania jakichkolwiek zmian w zarządzie. Takich rozwiązań nie akceptujemy, żądamy natychmiastowego wycofania proponowanych zmian w statucie. W przypadku braku pozytywnej reakcji 5 czerwca odwiesimy pogotowie strajkowe — pisze w oświadczeniu Ryszard Zbrzyzny.

Poseł zwrócił się w tej sprawie także do Aldony Kameli-Sowińskiej, minister skarbu, i Lecha Kaczyńskiego, ministra sprawiedliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowcy KGHM boją się zmian statutu