Związkowcy niepewni kogo dotyczą gwarancje zatrudnienia w BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2006, 18:15

Są wątpliwości, kogo dotyczą gwarancje zatrudnienia w BPH, dawane przez UniCredit - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes zarządu krajowego OPZZ "Konfederacja Pracy" Grzegorz Ilka.

Są wątpliwości, kogo dotyczą gwarancje zatrudnienia w BPH, dawane przez UniCredit - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes zarządu krajowego OPZZ "Konfederacja Pracy" Grzegorz Ilka.

    Ilka odwołując się do komunikatu ministerstwa skarbu z 19 kwietnia, po podpisaniu porozumienia z UniCredit w sprawie Pekao SA i BPH, wskazał, że komunikat nie zawiera informacji, czy 24-miesięczne gwarancje zatrudnienia dawane przez UniCredit będą dotyczyć także osób, które przejdą do "nowego" BPH. Dla tych osóbjest to "pełna destabilizacja zawodowa" - podkreślił Ilka.

    Porozumienie polskiego rządu z włoskim inwestorem, kończące wielomiesięczny spór w sprawie fuzji BPH i Pekao SA zakłada, że z obu banków zostanie wydzielony bank, składający się z 200 placówek wybranych spośród oddziałów Pekao SA i BPH, używający marki BPH.

    Ilka dodał, że problem gwarancji zatrudnienia dotyczy w BPH 10 tys. osób. W banku tym od 1,5 roku nie ma układu zbiorowego pracy, zaś prace nad regulaminem zatrudnienia i wynagradzania nie zostały jeszcze zakończone.

    W środę ma się odbyć kolejny etap negocjacji związkowców BPH z władzami banku. "Poprzednie spotkanie zakończyło się niczym" - podkreślił Ilka. Dodał, że w tej sprawie związki zawodowe rozmawiały z Komisją Trójstronną.

    Ilka nie wykluczył, że jeśli negocjacje regulujące status pracowników BPH nie zakończą się sukcesem, związkowcy zwrócą się do UniCredit. Nie wykluczył też porozumienia ze związkowcami Pekao SA.

    "Gdyby to nie był sektor bankowy tylko górnictwo, to by już płonęły opony na ulicach" - powiedział Ilka. Dodał, że bankowi związkowcy są w niezręcznej sytuacji, bo nie chcą działać na szkodę banku.

    Do momentu nadania depeszy, PAP nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie ze strony banków BPH i Pekao SA.

    W poniedziałek odbyło się spotkanie zarządów i menadżerów zaangażowanych w proces integracji obu działających na polskim rynku banków Grupy Unicredit - Pekao SA i BPH. "Na spotkaniu przedyskutowano ramy organizacyjne i zakres prac związanych z tworzeniem zespołów roboczych odpowiedzialnych za różne obszary działań. (...) Spotkaniem tym zapoczątkowano prace nad integracją obu instytucji" - poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane