Związkowcy PERN gotowi do strajku zaplanowanego na 6 grudnia

(Marek Druś)
opublikowano: 04-12-2006, 18:01

Związki sprzeciwiają się planom Skarbu Państwa wydzielenia z PERN rurociągów produktowych, transportujących benzynę i olej napędowy.

Działający w PERN "Przyjaźń" Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny (MKP) jest gotowy do przeprowadzenia 6 grudnia zapowiadanego wcześniej strajku ostrzegawczego - poinformował w poniedziałek PAP pełnomocnik MKP Piotr Wujec.

MKP sprzeciwia się planom Skarbu Państwa (SP) wydzielenia z PERN i przekazania do Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP) rurociągów produktowych, transportujących benzynę i olej napędowy. Według MKP, odebranie PERN magistrali paliwowych o wartości prawie około 2 mld zł i przekazanie ich małej spółce bez doświadczenia w zarządzaniu magistralami przesyłowymi, jaką jest powstający OLPP, stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

MKP obawia się też, że realizacja projektu obniży wartość PERN, a w konsekwencji np. zdolność kredytową, zmusi również część pracowników do przejścia do pracy w nowym podmiocie, jakim jest OLPP.

W poniedziałek przedstawiciele zarządu PERN spotkali się ze związkowcami z MKP. Wujec oświadczył, że poniedziałkowe rokowania, prowadzone były w ramach sporu zbiorowego między MKP a zarządem PERN i zostały zerwane przez pracodawcę.

"Prezes spółki Krzysztof Gan opuścił posiedzenie, nie podając powodu takiej decyzji. Dowiedzieliśmy się jedynie, iż takie są ustalenia +na poziomie właściciela+, czyli Skarbu Państwa" - powiedział PAP pełnomocnik MKP. Przyznał, że zerwanie rozmów zaostrzyło spór.

Rzecznik prasowy PERN Tomasz Zakrzewski powiedział PAP, że spotkanie przedstawicieli zarządu spółki z MKP nie miało charakteru rokowań, w związku z czym, nie można mówić o ich zerwaniu. "Delegacja zarządu spotkała się ze związkowcami, aby przekazać informację, iż przedstawiciele resortu Skarbu Państwa nie będą mogli przybyć na spotkanie" - oświadczył Zakrzewski.

Wujec podkreślił, że MKP jest gotowy do strajku ostrzegawczego w najbliższą środę. "To sprawa przesądzona. Przygotowane są już instrukcje strajkowe" - dodał. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów planowanej akcji - wyjaśnił jedynie, iż protest potrwa do jednej godziny.

Wcześniej MKP zapowiadał, iż w ramach strajku ostrzegawczego gotowy jest wstrzymać pracę wszystkich magistrali zarządzanych przez spółkę, w tym także tłoczących ropę naftową z Rosji przez Polskę do Niemiec.

"Liczymy, że dojdzie jeszcze do rozmów na merytoryczne argumenty, których SP dotychczas nie przedstawił. Otrzymaliśmy zapewnienie mediacji ze strony parlamentarzystów, w tym członków sejmowej komisji Skarbu Państwa. Liczymy też bardzo na zaangażowanie się w mediacje przedstawiciela prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" - podkreślił pełnomocnik MKP.

MKP zwróciło się w sobotę do prezydenta Kaczyńskiego z prośbą o objęcie funkcji opiekuna dialogu społecznego i przewodniczenia mediacjom, poprzez delegowanie swego przedstawiciela. "Pismo takie dotarło, ale w sprawie której dotyczy, nie ma jeszcze decyzji" - poinformowano w poniedziałek PAP w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta RP.

W związku z zapowiedzią strajku zarząd PERN opracował już wcześniej procedury, które zostaną uruchomione w razie przystąpienia MKP do protestu. Mają one zminimalizować skutki wstrzymania pracy rurociągów, zabezpieczając m.in. dostawy ropy naftowej do polskich i niemieckich rafinerii.

MKP, w skład którego wchodzą wszystkie trzy związki działające w spółce: NSZZ Pracowników PERN "Przyjaźń", NSZZ "Solidarność" PERN "Przyjaźń" oraz Związek Zawodowy Pracowników Inżynieryjno- Technicznych PERN "Przyjaźń", został powołany pod koniec 2002 r. Wtedy pojawiły się pierwsze plany SP powołania odrębnego podmiotu jako logistycznego operatora tłoczenia i magazynowania na terenie kraju paliw gotowych. Na początku września br. Nafta Polska zmieniła spółkę Naftobazy na OLPP, który ma być strategicznym podmiotem, rozwijającym infrastrukturę magazynowania paliw w Polsce.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, którym posiada udziały.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane