Związkowcy PERN gotowi do strajku zaplanowanego na 6 grudnia

(Marek Druś)
opublikowano: 04-12-2006, 18:01

Związki sprzeciwiają się planom Skarbu Państwa wydzielenia z PERN rurociągów produktowych, transportujących benzynę i olej napędowy.

Działający w PERN "Przyjaźń" Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny (MKP) jest gotowy do przeprowadzenia 6 grudnia zapowiadanego wcześniej strajku ostrzegawczego - poinformował w poniedziałek PAP pełnomocnik MKP Piotr Wujec.

MKP sprzeciwia się planom Skarbu Państwa (SP) wydzielenia z PERN i przekazania do Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP) rurociągów produktowych, transportujących benzynę i olej napędowy. Według MKP, odebranie PERN magistrali paliwowych o wartości prawie około 2 mld zł i przekazanie ich małej spółce bez doświadczenia w zarządzaniu magistralami przesyłowymi, jaką jest powstający OLPP, stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

MKP obawia się też, że realizacja projektu obniży wartość PERN, a w konsekwencji np. zdolność kredytową, zmusi również część pracowników do przejścia do pracy w nowym podmiocie, jakim jest OLPP.

W poniedziałek przedstawiciele zarządu PERN spotkali się ze związkowcami z MKP. Wujec oświadczył, że poniedziałkowe rokowania, prowadzone były w ramach sporu zbiorowego między MKP a zarządem PERN i zostały zerwane przez pracodawcę.

"Prezes spółki Krzysztof Gan opuścił posiedzenie, nie podając powodu takiej decyzji. Dowiedzieliśmy się jedynie, iż takie są ustalenia +na poziomie właściciela+, czyli Skarbu Państwa" - powiedział PAP pełnomocnik MKP. Przyznał, że zerwanie rozmów zaostrzyło spór.

Rzecznik prasowy PERN Tomasz Zakrzewski powiedział PAP, że spotkanie przedstawicieli zarządu spółki z MKP nie miało charakteru rokowań, w związku z czym, nie można mówić o ich zerwaniu. "Delegacja zarządu spotkała się ze związkowcami, aby przekazać informację, iż przedstawiciele resortu Skarbu Państwa nie będą mogli przybyć na spotkanie" - oświadczył Zakrzewski.

Wujec podkreślił, że MKP jest gotowy do strajku ostrzegawczego w najbliższą środę. "To sprawa przesądzona. Przygotowane są już instrukcje strajkowe" - dodał. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów planowanej akcji - wyjaśnił jedynie, iż protest potrwa do jednej godziny.

Wcześniej MKP zapowiadał, iż w ramach strajku ostrzegawczego gotowy jest wstrzymać pracę wszystkich magistrali zarządzanych przez spółkę, w tym także tłoczących ropę naftową z Rosji przez Polskę do Niemiec.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Liczymy, że dojdzie jeszcze do rozmów na merytoryczne argumenty, których SP dotychczas nie przedstawił. Otrzymaliśmy zapewnienie mediacji ze strony parlamentarzystów, w tym członków sejmowej komisji Skarbu Państwa. Liczymy też bardzo na zaangażowanie się w mediacje przedstawiciela prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" - podkreślił pełnomocnik MKP.

MKP zwróciło się w sobotę do prezydenta Kaczyńskiego z prośbą o objęcie funkcji opiekuna dialogu społecznego i przewodniczenia mediacjom, poprzez delegowanie swego przedstawiciela. "Pismo takie dotarło, ale w sprawie której dotyczy, nie ma jeszcze decyzji" - poinformowano w poniedziałek PAP w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta RP.

W związku z zapowiedzią strajku zarząd PERN opracował już wcześniej procedury, które zostaną uruchomione w razie przystąpienia MKP do protestu. Mają one zminimalizować skutki wstrzymania pracy rurociągów, zabezpieczając m.in. dostawy ropy naftowej do polskich i niemieckich rafinerii.

MKP, w skład którego wchodzą wszystkie trzy związki działające w spółce: NSZZ Pracowników PERN "Przyjaźń", NSZZ "Solidarność" PERN "Przyjaźń" oraz Związek Zawodowy Pracowników Inżynieryjno- Technicznych PERN "Przyjaźń", został powołany pod koniec 2002 r. Wtedy pojawiły się pierwsze plany SP powołania odrębnego podmiotu jako logistycznego operatora tłoczenia i magazynowania na terenie kraju paliw gotowych. Na początku września br. Nafta Polska zmieniła spółkę Naftobazy na OLPP, który ma być strategicznym podmiotem, rozwijającym infrastrukturę magazynowania paliw w Polsce.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, którym posiada udziały.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane