Związkowcy PGNiG protestują przeciw możliwemu zawieszeniu prywatyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
01-06-2005, 12:17

Związki zawodowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa protestują przeciw ewentualnemu zawieszeniu prywatyzacji tej spółki - poinformował na środowej konferencji przewodniczący Federacji Związkowej Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Dariusz Matuszewski.

Związki zawodowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa protestują przeciw ewentualnemu zawieszeniu prywatyzacji tej spółki - poinformował na środowej konferencji przewodniczący Federacji Związkowej Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Dariusz Matuszewski.

  We wtorek minister skarbu Jacek Socha mówił w wywiadzie dla PAP, że oferta PGNiG jest możliwa w czerwcu lub zostanie przeprowadzona przez nowy rząd po wyborach parlamentarnych. Decyzja w sprawie debiutu PGNiG powinna zapaść w tym tygodniu.

    "Naszym zdaniem, debiut giełdowy spółki powinien odbyć się jak najszybciej" - powiedział Matuszewski. Zaznaczył, że przesunięcie prywatyzacji na jesień stawia pod znakiem zapytania, czy odbędzie się ona w ogóle. "Stoimy przed zagrożeniem, czy w ogóle nastąpi debiut giełdowy" - dodał.

    Poinformował, że w środę spotkają się szefowie organizacji związkowych spółki, które zdecydują o formach protestu. "Dalsze kroki będą podejmowane na bieżąco. Przy tej determinacji załogi dopuszczamy wszystkie możliwe formy protestu" - powiedział Matuszewski.

    Akcja protestacyjna rozpocznie się w czwartek i w pierwszej fazie będzie polegać na oflagowaniu zakładów i kampanii medialnej. Matuszewki zapewnił jednak, że protest nie zakłóci dostaw gazu dla indywidualnych odbiorców.

    Jak poinformował na konferencji przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Naftowego i Gazownictwa NSZZ Solidarność, Bolesław Potyrała, związki oczekują, że prywatyzacja da środki na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Pozwoli też zwiększyć wydobycie krajowego gazu, który jest o połowę tańszy od importowanego.

    Potyrała zaznaczył, że sprzedaż akcji na giełdzie jest najlepszym sposobem prywatyzacji, ponieważ uwalnia od nacisków politycznych i poddaje spółkę prawom rynku. Podkreślił, że spółka od dawna przygotowywała się do prywatyzacji, dokonując m.in. restrukturyzacji zatrudnienia o 13 tys. osób.

    Pracownicy liczą też na pakiet akcji. Spółka zatrudnia ponad 61 tys. osób, na które przypadnie ogólnie 750 mln akcji, proporcjonalnie do stażu pracy. Pracownicy o stażu przekraczającym 24 lata będą uprawnieni do 20 tys. akcji spółki. Akcje te będzie można sprzedawać na rynku po dwóch latach.

    Matuszewski poinformował, że związkowcy uzyskali informację od ministra skarbu Jacka Sochy, że debiut giełdowy może zostać przesunięty na jesień, a powodem są naciski polityczne. Spotykali się też w tej sprawie z posłami PiS i PO, jednak - jak powiedział - "posłowie nie są zainteresowani naszymi argumentami".

    W najbliższy piątek Sejm będzie głosował nad uchwałą w sprawie prywatyzacji w 2005 r. polskich przedsiębiorstw, w tym PGNiG. W trakcie majowej debaty większość klubów opowiedziała się przeciwplanom prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Pierwotna wersja zawierała zgodę Sejmu na prywatyzację, pod warunkiem, że Skarb państwa zachowa co najmniej 51 proc. udziałów spółki.

    W ubiegłą środę PGNiG poinformował, że planuje publikację prospektu emisyjnego 2 czerwca, oferta ma potrwać od 13 do 28 czerwca, a debiut giełdowy przewidywany jest na 4 lipca. Jednak w poniedziałek minister skarbu Jacek Socha w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że data 4 lipca nie jest terminem ministerstwa. Dodał, że decyzja w sprawie debiutu PGNiG powinna zapaść w tym tygodniu. Powiedział przy tym, że PGNiG, podając ten termin, "wybiegł przed szereg".

    Akcje PGNiG zostały dopuszczone do publicznego obrotu 24 maja.  PGNiG sprzedaje rocznie około 12 mld metrów sześciennych gazu, z czego 42 proc. pochodzi z Rosji, 32 proc. to gaz krajowy, 20 proc. to gaz importowany z Azji Środkowej, a 6 proc. to import z Niemiec i Norwegii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy PGNiG protestują przeciw możliwemu zawieszeniu prywatyzacji