Czytasz dzięki

Związkowcy Poczty Polskiej protestują w siedzibie Dyrekcji Generalnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-04-2005, 19:33

Blisko 70 związkowców nie opuściło we wtorek siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej w Warszawie.Związkowcy chcą tam zostać 24 godziny. Protestują w ten sposób przeciwko planom restrukturyzacji firmy bez podpisanych gwarancji socjalnych.

Blisko 70 związkowców nie opuściło we wtorek siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej w Warszawie.Związkowcy chcą tam zostać 24 godziny. Protestują w ten sposób przeciwko planom restrukturyzacji firmy bez podpisanych gwarancji socjalnych.

    W siedzibie Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej trwały we wtorek rozmowy przedstawicieli związków zawodowych i Dyrekcji Generalnej z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli resortu infrastruktury. Dotyczyły one przyszłości Poczty Polskiej.

    Decyzja o pozostaniu w siedzibie Dyrekcji Generalnej jest decyzją Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) - powiedział PAP rzecznik prasowy WRZ Jerzy Lach. Reprezentacja zamierza również zaapelować do pracowników, by 29 kwietnia wzięli urlopy na żądanie i uczestniczyli od godz. 8 do 9 w pikietowaniu urzędów pocztowych w całej Polsce.

    "Podtrzymujemy nasze stanowisko, że nie ma podstaw do organizowania takich form protestu, ze strajkiem włącznie" - powiedział PAP rzecznik prasowy Poczty Marcin Anaszewicz. Dodał, że od środy będą kontynuowane rozmowy kierownictwa Poczty ze związkami zawodowymi na temat pakietu socjalnego.

    Związkowcy ponownie zwrócili się do dyrektora generalnego Poczty Polskiej, aby wstrzymał on restrukturyzację przedsiębiorstwa do chwili podpisania pakietu socjalnego. Protestujący obawiają się, że restrukturyzacja pociągnie za sobą zwolnienia w Poczcie Polskiej; zarzucają kierownictwu Poczty brak autentycznego dialogu nt. restrukturyzacji z pracownikami i ich przedstawicielami.

    Zdaniem Anaszewicza, szybkie i gruntowne zmiany są Poczcie potrzebne, by mogła skutecznie zmierzyć się z konkurencją poczt zachodnioeuropejskich; za trzy lata bez przeszkód będą one mogły wejść na polski rynek. Zmiany nie zakładają redukcji etatów - dodał.

    Poczta już teraz musi liczyć się również z krajową konkurencją, m.in. w obsłudze klientów korzystających z pośredników przy tzw. płatnościach masowych (rachunki za energię elektryczną, gaz, abonament RTV itp.) - powiedział Anaszewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane