Związkowcy podpisali porozumienie z zarządem TP SA

Polska Agencja Prasowa SA
11-05-2005, 18:49

Związkowcy, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom w Telekomunikacji Polskiej SA (TP) podpisali z zarządem spółki porozumienie - poinformowała w środę PAP szefowa krajowej sekcji pracowników telekomunikacji NSZZ "Solidarność" Elżbieta Pacuła.

Związkowcy, którzy protestowali przeciwko zwolnieniom w Telekomunikacji Polskiej SA (TP) podpisali z zarządem spółki porozumienie - poinformowała w środę PAP szefowa krajowej sekcji pracowników telekomunikacji NSZZ "Solidarność" Elżbieta Pacuła.

Dodała, że porozumienie dotyczy dobrowolnych odejść z pracy pracowników TP, a druga część porozumienia, która dotyczy m.in. przeprowadzenia audytu spółki pod względem zatrudnienia i struktury organizacyjnej będzie przedmiotem dalszych rozmów zarządu TP i związkowców.

TP chce zredukować zatrudnienie o 2.845 osób. Spółka zaproponowała pracownikom możliwość dobrowolnego odejścia z pracy za odprawą (w wysokości ok. 50 tys. zł). Z tej możliwości skorzystało dotychczas 2.224 pracowników, w tym 1.500 ma odejść z pracy już w maju. Wnioski o dobrowolne odejścia pracownicy mogli składać do 21 kwietnia 2005 r.

"Według podpisanego porozumienia, wszystkie próby wymuszania na pracownikach TP złożenia wniosku o dobrowolne odejście zostają uznane za nieuzasadnione. Spółka ma ustalić, czy doszło do takich przypadków i pociągnąć do odpowiedzialności osoby, który dopuściły się takich praktyk" - poinformowała Pacuła.

Dodatkowo, zarząd TP ma do końca czerwca poinformować związkowców o swoich zamiarach dotyczących dalszego zwalniania pracowników.

Pacuła powiedziała PAP, że według porozumienia osoby, które brały udział w akcjach protestacyjnych w obronie miejsc pracy w TP, nie będą karane przez spółkę.

11 kwietnia br. cześć pracowników TP przerwała na godzinę pracę, by wziąć udział w strajku ostrzegawczym. Do strajku doszło m.in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Krakowie i Łodzi. Spółka uznała ten protest za nielegalny.

W połowie kwietnia zakończył się trwający 17 dni protest głodowy pracowników TP prowadzony w centrali spółki w Warszawie. Do protestu głodowego doszło także we Wrocławiu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy podpisali porozumienie z zarządem TP SA