Związkowcy uczyli pracodawców biznesu odpowiedzialnego społecznie

PAP
opublikowano: 25-06-2009, 14:00

Ponad 40 proc. uczestników realizowanego przez śląsko-dąbrowską "Solidarność" unijnego projektu nie znało wcześniej pojęcia społecznej odpowiedzialności biznesu. Związkowcy są przekonani, że  trwający prawie rok cykl konferencji i szkoleń na ten temat zmienił spojrzenie wielu pracodawców na biznes.

W czwartek śląsko-dąbrowska "S" podsumowała realizowany od sierpnia ubiegłego roku projekt "Społeczna odpowiedzialność w biznesie jako źródło sukcesu w woj. śląskim". W regionalnej oraz dziesięciu lokalnych konferencjach na ten temat wzięło w sumie udział ok. 650 osób - przedsiębiorców, związkowców, przedstawicieli samorządu i organizacji pozarządowych.

Pojęcie społecznej odpowiedzialności w biznesie to odpowiednik angielskiego CSR (Corporate Social Responsibility). To wszystkie te zachowania przedsiębiorcy, które służą uwzględnianiu intere­sów otoczenia lokalnego, ochronie środowiska i pozytywnym relacjom z otoczeniem, w tym również z pracownikami.

"Według tego podejścia, bycie odpowiedzial­nym społecznie nie oznacza tylko spełniania wymogów formalnych i przestrzegania prawa. Kluczowe w tym ujęciu są inwestycje w ludzi, w ochronę środowiska i relacje z otoczeniem" - wyjaśnił rzecznik śląsko-dąbrowskiej "S" Wojciech Gumułka.

Seminaria na temat CSR pozytywnie oceniło aż 98 proc. ankietowanych uczestników, którzy uznali, że poszerzyli wiedzę i skorzystali na poznaniu reguł etycznego i odpowiedzialnego biznesu. Konferencje prowadzili wykładowcy reprezentujący partnerów programu - "S" i katowicką Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. W spotkaniach uczestniczyli też specjalni goście. m.in. Jerzy Buzek i Marian Krzaklewski.

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że za najciekawsze uznano wykłady omawiające przesłanki społecznej odpowiedzialności biznesu i znaczenie CSR w czasach kryzysu. Uznanie zyskały też wykłady poświęcone społecznej odpowiedzialności biznesu wobec pracowników oraz omawiające doświadczenia polskich organizacji pozarządowych w sferze CSR.

W ramach projektu idea społecznej odpowiedzialności biznesu była też promowana w regionalnych mediach. Materiały na ten temat dostępne są na stronie internetowej www.solidarnosc-kat.pl.

Cykl seminariów dotyczących CSR był kolejnym unijnym projektem śląsko-dąbrowskiej "S". Wcześniej związek prowadził m.in. szkolenia zawodowe dla bezrobotnych "Akademia Rynku Pracy", "40 wspaniałych" i "Pierwsza Szychta". Związek był też jednym z partnerów w projekcie "Praca dla dwojga" oraz kilku projektach realizowanych wspólnie z zagranicznymi związkami zawodowymi. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Związkowcy uczyli pracodawców biznesu odpowiedzialnego społecznie