Związkowcy z Dolnej Odry nie zaczęli rozmów z inwestorem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 16:57

Związkowcy z Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) nie podjęli rozmów z hiszpańskim inwestorem - firmą Endesa Europa - w sprawie pakietu socjalnego - poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele działających w firmie związków zawodowych.

Związkowcy z Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) nie podjęli rozmów z hiszpańskim inwestorem - firmą Endesa Europa - w sprawie pakietu socjalnego - poinformowali w czwartek PAP przedstawiciele działających w firmie związków zawodowych.

    Podkreślili, że w sprawie prywatyzacji będą mówić jednym głosem i będą reprezentować jedno, wspólne stanowisko.

    Ministerstwo Skarbu parafowało w poniedziałek z hiszpańską Endesa Europa projekt umowy sprzedaży pakietu 85 proc. akcji ZEDO. W czwartek miały się zacząć negocjacje z Hiszpanami w sprawie pakietu socjalnego. Rozmowy miały być prowadzone do 22 grudnia. W środę związkowcy ZEDO zapowiedzieli, że nie będą rozmawiać z inwestorem, dopóki strona rządowa nie udzieli im odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. programu bezpieczeństwa energetycznego kraju i wiarygodności inwestora.

    "Decyzję o nieprzystępowaniu do rozmów o pakiecie socjalnym z Hiszpanami poparło 100 procent delegatów na zebraniu związkowym" - powiedział w czwartek PAP zastępca przewodniczącego zakładowej "Solidarności" Henryk Kowalski.

    Podobne stanowisko przegłosowała w czwartek Komisja Zakładowa "Solidarności" '80. "Czekamy na informacje o programie energetycznym kraju i miejscu ZEDO w systemie energetycznym" - poinformował PAP szef tego związku Mirosław Lebuda.

    Dodał, że kierowany przez niego związek jest całkowicie przeciwny prywatyzacji firmy. Podkreślił, że w ZEDO przeprowadzono modernizację dostosowując elektrownię do wymogów XXI wieku. "Nie widzimy sensu pozbywania się tak dobrego podmiotu" - zaznaczył. 

    Lebuda dodał, że "S" '80 zaapelowała do wszystkich pozostałych związków o "wspólne zamanifestowanie stanowisk wszystkich związków zawodowych" w sprawie prywatyzacji ZEDO. Z apelem "o wyrażenie sprzeciwu wobec prywatyzacji, wyprzedaży majątku narodowego i przedmiotowego traktowania pracowników" związek zwrócił się także do całej załogi przedsiębiorstwa.

    "Nie zasiądziemy do rozmów o pakiecie socjalnym, póki nie będzie porozumienia wszystkich związków. Sami nie usiądziemy do żadnych negocjacji" - takie stanowisko przedstawił w rozmowie z PAP szef zakładowego OPZZ Robert Balbus. Dodał, że chce się zapoznać z propozycjami oferowanymi w ramach pakietu socjalnego przez Endesę. "Mówimy: jesteśmy przeciwni, ale do końca tak naprawdę nie wiemy, przeciwni czemu" - wyjaśnił.

    Balbus poinformował, że w piątek Endesa ma przedstawić treść pakietu socjalnego. "Ja im na razie nic nie powiem, ja po prostu odbiorę egzemplarz (...) Chcę poznać treść tego pakietu, np. na ile Endesa wyceniła ZE Dolna Odrę, czy to, co tam jest zapisane, może być gwarantem bezpieczeństwa dla załogi" - powiedział. Dodał, że w październiku 2006 r. kończy się 10-letni okres gwarancji zatrudnienia dla pracowników ZEDO.

    W Związku Zawodowym Pracowników Ruchu Ciągłego także zapewniono PAP, że członkowie tej organizacji przyłączają się do wspólnego stanowiska reprezentowanego przez wszystkie zakładowe związki.

    PAP nie udało się jedynie porozmawiać w tej sprawie ze związkowcami Związku Inżynierów i Techników.

    W czwartek w Sejmie minister skarbu Andrzej Mikosz poinformował, że decyzja o prywatyzacji Elektrowni Dolna Odra zostanie podjęta w styczniu. Powiedział też, że we wtorek spotka się ze związkowcami z ZEDO.

    Przeciwko prywatyzacji ZEDO wystąpiła we wtorek Liga Polskich Rodzin i zapowiedziała, że wstrzymuje poparcie dla działań gospodarczych rządu oraz domaga się odwołania Mikosza.

    ZEDO zajmuje się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. W skład Zespołu wchodzą: Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Pomorzany oraz Elektrownia Szczecin. Wszystkie elektrownie pracują na węglu kamiennym. ZEDO zatrudnia nieco ponad 2,5 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane