Związkowcy z fabryki Fiata zapowiadają referendum strajkowe

DI, PAP
opublikowano: 17-03-2011, 17:01

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata zapowiadają referendum strajkowe w razie braku porozumienia płacowego z  pracodawcą. Przedstawiciele dyrekcji liczą na porozumienie ze związkami i  zapewniają, że rozmowy na temat tzw. pakietu ekonomicznego są prowadzone.

W czwartek Solidarność zorganizowała wiec przed zakładem. „Pracownicy Fiata, jak nikt inny, mają prawo, aby żądać podwyżek płac. Wystarczy popatrzeć na wyniki produkcyjne fabryki” – mówił podczas pikiety wiceszef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Sławomir Ciebiera.


Przed tygodniem spółka Fiat Auto Poland (FAP) opublikowała jednak wyniki, zgodnie z którymi po raz pierwszy od lat firma zamknęła 2010 r. stratą netto w wysokości 81,6 mln zł, głównie z powodu bijącego w eksporterów umocnienia złotego. Związkowcy uważają, że nie jest to powód, by nie było podwyżek.


„Według naszych wyliczeń i analizy wyników finansowych FAP, firma ma ogromne rezerwy, które pozwalają na wzrost wynagrodzeń pracowników” - ocenił szef Krajowego Sekretariatu Metalowców Solidarności Bogdan Szozda.


Związkowcy argumentują, że pracownicy realnie zarabiają obecnie mniej niż w ubiegłym roku m.in. dlatego, że nie ma tylu co wcześniej nadgodzin. Solidarność domaga się 500 zł podwyżki (związek Sierpień 80 nawet 850 zł), a także zmiany sposobu wyliczania premii efektywnościowej oraz wprowadzenia stałych miesięcznych wynagrodzeń w miejsce stawek godzinowych.


Dyrekcja fabryki zapewnia, że chce porozumieć się ze związkami. Rzecznik FAP Bogusław Cieślar podkreśla, że negocjacje trwają - odbyło się już kilka spotkań, a kierownictwo zakładu jest zdeterminowane prowadzić negocjacje do skutku, czyli do osiągnięcia porozumienia. Takie rozmowy w fabryce prowadzone są co roku. Firma nie komentuje ich merytorycznego przebiegu przez zakończeniem.


Także związek Sierpień 80 postuluje przeprowadzenie w tyskiej fabryce referendum strajkowego (jeszcze przed końcem marca) oraz – jeśli tak zdecyduje załoga – strajku (przed 10 kwietnia). W tej sprawie szef związku Bogusław Ziętek zaapelował o wspólne działania do szefa Solidarności Piotr Dudy. Lider „S” skomentował, że w tej sprawie decyzje o współdziałaniu powinny należeć do zakładowych, a nie centralnych struktur obu związków.


Tyska fabryka Fiata należy do największych zakładów włoskiego koncernu. Codziennie z jej linii produkcyjnych zjeżdża ponad 2,3 tys. samochodów. W ubiegłym roku produkcja zmniejszyła się o ok. 12 proc. wobec rekordowego 2009 r. W Tychach wyprodukowano 533 tys. 455 samochodów. W tym roku w zakładzie rusza produkcja kolejnego modelu - nowej lancii ypsilon.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Związkowcy z fabryki Fiata zapowiadają referendum strajkowe