Związkowcy z KGHM deklarują zakończenie sporu zbiorowego

Polska Agencja Prasowa SA
03-07-2006, 17:48

Działacze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) zapowiedzieli w poniedziałek, że w najbliższych dniach zakończą spór zbiorowy z zarządem KGHM Polska Miedź SA, w związku ze spełnieniem ich głównego postulatu dotyczącego wypłaty nagrody z zysku, jaki osiągnęła spółka w tym roku.

Działacze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) zapowiedzieli w poniedziałek, że w najbliższych dniach zakończą spór zbiorowy z zarządem KGHM Polska Miedź SA, w związku ze spełnieniem ich głównego postulatu dotyczącego wypłaty nagrody z zysku, jaki osiągnęła spółka w tym roku.

- Wystosowaliśmy pismo do zarządu z propozycją spotkania w celu formalnego zakończenia sporu zbiorowegoö - powiedział w poniedziałek PAP wiceprzewodniczący ZZPPM Leszek Hajdacki.

Dodał, że związek odstąpił od żądań spełnienia postulatu dotyczącego dokapitalizowania i oddłużenia spółek grupy kapitałowej. äNie będziemy z tego powodu prowadzić sporu zbiorowego, zamierzamy jednak rozmawiać z zarządem o rozwiązaniu tego problemu - stwierdził Hajdacki.

Tymczasem pomiędzy zarządem a działaczami ZZPPM nadal trwa spór, ale tym razem o wyniki referendum strajkowego, które przez trzy dni trwało w koncernie.

Inspiratorzy głosowania - związkowcy z ZZPPM - przekazali w poniedziałek dane, zgodnie z którymi w całej spółce odnotowano 47- proc. frekwencję. Mimo, że w skali całego KGHM nie przekroczyła ona 50 proc., to związkowcy uważają, że mieliby prawo zorganizować akcję strajkową w poszczególnych oddziałach, w których wymaganą frekwencję osiągnięto.

W komunikacie zatytułowanym "Wygraliśmy! Mamy sukces!" ZZPPM napisał, że prowadzony przez nich od 20 kwietnia spór zbiorowy, wsparty przez załogi Polskiej Miedzi poprzez udział w referendum strajkowym, "skutecznie zmiękczył zarząd KGHM".

Tymczasem rzecznik KGHM, Mieczysław Piotrowski, przytoczył dane, zgodnie z którymi frekwencja podczas głosowania wyniosła niecałe 45 proc.

Dodatkowo, według niego, w jednym z oddziałów KGHM przy liczeniu głosów doszło do nieprawidłowości. Chodzi o kopalnię Polkowice- Sieroszowice.

- W odróżnieniu do innych oddziałów, gdzie przedstawiciele pracodawcy brali udział w pracach komisji i liczeniu głosów, takiej możliwości, to jest udziału w liczeniu głosów, nie dano reprezentantom dyrekcji w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Tam też pojawiły się duże rozbieżności między danymi ZZPPM i pracodawcy co do liczby oddanych głosów - powiedział Piotrowski.

Jak podkreślił, zgodnie z danymi przekazanymi przez przedstawiciela dyrekcji, do zakończenia głosowania w kopalni tej wydano 1.623 karty, co daje frekwencję na poziomie 39 proc.

- Natomiast informacje ZZPPM mówią o ponad 52-procentowej frekwencji - powiedział rzecznik. äRóżnica w liczeniu frekwencji w tym przypadku pokazuje, jaka mogła być wielkość nieprawidłowości w referendum w skali całej spółkiö - dodał Piotrowski.

- Naszym celem nie był strajk, ale przywołanie zarządu do stołu negocjacyjnego i to się udało. Najważniejszy postulat został spełniony - podkreślił natomiast Leszek Hajdacki z ZZPPM.

W miniony piątek, przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w KGHM podpisali z zarządem tej firmy, porozumienie o wypłacie jednorazowej nagrody specjalnej.

Zgodnie z porozumieniem, pracownicy otrzymają jednorazowe nagrody w wysokości 90 proc. swojego średniomiesięcznego wynagrodzenia. Nagroda ma być wypłacona do 17 lipca tego roku.

- Zdecydowaliśmy się na wypłatę nagrody, aby nie destabilizować sytuacji w spółce. Nadal będziemy dążyć do zmian systemowych w układzie zbiorowym pracy - poinformował wówczas prezes koncernu Krzysztof Skóra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy z KGHM deklarują zakończenie sporu zbiorowego