Związkowcy z KGHM krytykują strategię firmy

opublikowano: 31-01-2007, 13:20

Ta strategia jest niekonsekwentna i niespójna, powiedział szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, poseł SLD Ryszard Zbrzyzny.

Miażdżącej krytyce poddali w środę strategię KGHM Polska Miedź SA na lata 2007-2016, przedstawiciele działającego w spółce Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Ich zdaniem realizacja strategii nie przygotuje spółki na wypadek spadku cen miedzi.

"Ta strategia jest niekonsekwentna i niespójna, bo na przykład z jednej strony zakłada dywersyfikację działalności pod kątem przetwórstwa miedzi i srebra, a z drugiej strony przewiduje pozbywanie się z grupy kapitałowej spółek zajmujących się właśnie taką działalnością" - powiedział na konferencji prasowej w Lubinie (Dolny Śląsk) szef ZZPPM, poseł SLD Ryszard Zbrzyzny.

Zapowiedział, że związek rozpoczyna publiczną dyskusję o strategii mając nadzieję, na odwiedzenie zarządu firmy od wprowadzania jej założeń w życie.

Związkowcy wydali w środę stanowisko, w sprawie strategii, w którym skrytykowali zapisy budzące ich największe obawy.

"Najbardziej niepokoi nas to, że nigdzie nie ma wskazanych konkretnych inwestycji, których celem byłoby udostępnianie rodzimych złóż" - powiedział wiceprzewodniczący ZZPPM Leszek Hajdacki.

Według niego, w strategii, nie ma np. mowy o budowie kolejnych szybów w nowych rejonach eksploatacyjnych, które umożliwiłyby w przyszłości uruchomienie tam wydobycia.

"To bardzo pilne i niezwykle kosztowne przedsięwzięcia, jeśli teraz nie będziemy myśleć o odpowiednich nakładach na nie, to w okresie dekoniunktury, dosyć drogiemu producentowi, jakim jest KGHM, trudno będzie znaleźć na to środki. Nie rezerwowanie ich teraz, gdy mamy rekordowe zyski może skutkować tym, że ministerstwo skarbu ponownie zabierze je ze spółki, sięgając po dywidendę" - podkreślił Hajdacki.

Związkowców martwią również, plany zbyt małych, ich zdaniem, nakładów na odtworzenie parku maszynowego. Według nich, KGHM powinien skupić się na inwestycjach w ciąg technologiczny i rodzime złoża, a nie na pomysłach budowy podziemnych składowisk odpadów, czy poszukiwania złóż na świecie.

"Potępiamy odstępstwo od istotnych dla przyszłości inwestycji lokalnych przy jednoczesnych planach angażowania się w zagraniczne inwestycje nie będące przedmiotem działalności spółki, a jedynie realizacją politycznych priorytetów rządzących" - podkreślają związkowcy.

Rzecznik prasowy KGHM, Radosław Poraj-Różecki, nie zgodził się z zarzutami związkowców i stwierdził, że strategia przygotowuje spółkę na okres dekoniunktury na rynku metali. "Dokument wyznacza kierunki, których realizacja ma przynieść obniżkę kosztów, tak aby nawet przy drastycznym spadku cen miedzi w przyszłości, spółka pozostała rentowna" - powiedział rzecznik.

Szef ZZPPM podkreślił podczas konferencji, że ogólnikowe pomysły zarządu na obniżkę kosztów przewidujące "zmianę modelu zarządzania górnictwem i hutnictwem" oraz wyprzedaż spółek z grupy kapitałowej, przyniesie jedynie pozorne korzyści, a prawdziwym efektem będzie utrata miejsc pracy. "Nie ma na to naszego przyzwolenia" - zapowiedział Zbrzyzny.

Strategię skrytykował także Józef Czyczerski, przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność. "Głosowałem przeciw przyjęciu tego dokumentu i uważam, że w praktyce nie przewiduje on skutecznych działań w celu obniżki kosztów produkcji i takich, które zabezpieczą firmę w okresie dekoniunktury" - powiedział PAP Czyczerski.

Podczas środowej konferencji, Zbrzyzny, poinformował o złożeniu interpelacji do premiera w sprawie planów dotyczących przyszłości PLL LOT oraz ewentualnego udziału w nich KGHM Polska Miedź SA.

Przyjęta w grudniu 2006 roku, strategia KGHM na lata 2007-2016 zakłada m.in.ograniczenie kosztów działalności podstawowej, zmianę modelu zarządzania górnictwem i hutnictwem. Zarząd chce osiągnąć wzrost efektywności spółek z Grupy Kapitałowej, w tym ograniczyć ich liczbę. Strategia przewiduje także podjęcie wielu nowych przedsięwzięć, w tym zdobycie pozycji lidera w zagospodarowaniu i przetwarzaniu odpadów, uruchomienie nowych złóż w regionie Zagłębia Miedziowego i pozyskanie innych złóż w Polsce oraz poza granicami kraju.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane