Związkowcy z KGHM organizują referendum strajkowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-06-2006, 15:32

Referendum strajkowe w KGHM Polska Miedź SA zorganizuje w dniach 28-30 czerwca Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), będący w sporze zbiorowym z zarządem spółki.

Referendum strajkowe w KGHM Polska Miedź SA zorganizuje w dniach 28-30 czerwca Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), będący w sporze zbiorowym z zarządem spółki.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu działacze ZZPPM napisali, że ogłoszenie referendum to wynik "notorycznego, niezgodnego z prawem, uchylania się zarządu KGHM od podjęcia rokowań w trwających sporze zbiorowym".

"Nie zgadzamy się z tymi zarzutami. Wyznaczyliśmy spotkanie na 21 czerwca i w tym terminie będziemy oczekiwać na związkowców, aby podjąć z nimi rozmowy" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Polskiej Miedzi Mieczysław Piotrowski.

Jednym z postulatów, wysuwanych przez ZZPPM w sporze zbiorowym, jest żądanie wypłaty specjalnej, jednorazowej nagrody dla całej załogi za bardzo dobre wyniki osiągane w tym roku przez koncern.

Ponadto związek domaga się: oddłużenia spółek grupy kapitałowej oraz wystąpienia przez zarząd do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o odpisanie z zysku za 2005 r. 100 mln zł na fundusz świadczeń socjalnych.

W poniedziałkowym piśmie związkowcy podkreślili, że "bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań oraz mediacji", dlatego zwracają się do pracowników z pytaniem, jak ma  wyglądać rozwiązywanie sporu z pracodawcą.

W ramach referendum pracownicy mają odpowiedzieć, czy są za wypłatą jednorazowej nagrody w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne, czy popierają postulaty wzmocnienia ekonomicznego i finansowego spółek grupy kapitałowej oraz czy popierają pomysł odpisania z zysku 100 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Ostatnie pytanie dotyczy ogłoszenia strajku w przypadku niezrealizowania postulatów.

ZZPPM poinformował również, że występuje do prokuratury z zawiadomieniem o przestępstwie polegającym na złamaniu przez zarząd KGHM zapisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. O sprawie zawiadomiony ma zostać Okręgowy Inspektor Pracy.

Rzecznik KGHM powiedział PAP, że "postulat wypłaty nagrody w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników narusza uzgodnienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2006 roku, zawarte w porozumieniu zarządu KGHM (...) ze związkami zawodowymi 8 lutego br".

Według zarządu KGHM, "postulat oddłużenia z udzielonych kredytów oraz znacznego dokapitalizowania spółek z grupy kapitałowej nie stanowi przedmiotu sporu zbiorowego w rozumieniu ustawy - sprawy te należą do wyłącznej kompetencji pracodawcy".

Natomiast rada nadzorcza KGHM, która zajmowała się m.in. kwestią żądanego przez ZZPPM odpisu 100 mln zł z ubiegłorocznego zysku, stwierdziła, że w trakcie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki (którego obrady 31 maja przerwano do 14 czerwca) nie jest możliwe dokonywanie przez zarząd KGHM zmian w pierwotnym wniosku o podziale zysku.

"Zgodnie ze stanowiskiem rady, wniosek o odpisanie na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 100 mln zł z zysku za 2005 rok, może zostać zaproponowany jedynie przez akcjonariuszy w trakcie obrad WZA"  - wyjaśnił PAP Mieczysław Piotrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy z KGHM organizują referendum strajkowe