Czytasz dzięki

Związkowcy z KGHM wszczęli spór zbiorowy z zarządem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 12:09

Spór zbiorowy z zarządem KGHM Polska Miedź SA wszczęli w piątek związkowcy z działającego w firmie Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Związkowcy wysuwają cztery postulaty, w tym dwa płacowe, dotyczące m.in. wypłaty dla załogi dodatkowej nagrody za bardzo dobre wynikiprodukcyjne i finansowe koncernu.

Spór zbiorowy z zarządem KGHM Polska Miedź SA wszczęli w piątek związkowcy z działającego w firmie Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). Związkowcy wysuwają cztery postulaty, w tym dwa płacowe, dotyczące m.in. wypłaty dla załogi dodatkowej nagrody za bardzo dobre wynikiprodukcyjne i finansowe koncernu.

     Poinformował o tym PAP wiceprzewodniczący ZZPPM Leszek Hajdacki. Dodał, że decyzję o wszczęciu sporu podjęto po rannym spotkaniu z przedstawicielami spółki.

     "Oczekujemy od zarządu niezwłocznego, tj. najpóźniej do 20 września, podjęcia z nami konkretnych negocjacji" - powiedział PAP Hajdacki.

    "Interesuje nas, jak związkowcy uzasadniają wszczęcie sporu. W naszym przekonaniu nie ma formalnych podstaw do wszczęcia sporu. Traktujemy naszego partnera poważnie i dążymy do rozwiązania problemów, o czym świadczy piątkowe spotkanie, w którym wziął udział m.in. wiceprezes zarządu ds. pracowniczych Andrzej Krug" - powiedział PAP rzecznik spółki Dariusz Wyborski. Dodał, że zarząd spółki czeka na oficjalne pismo od związkowców w tej sprawie.  

     Według Hajdackiego, piątkowe spotkanie nie mogło przynieść żądnych rozstrzygnięć, bo przedstawiciele zarządu nie mieli uprawnień do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Zapewnił, że jeszcze w piątek pracodawcy zostanie dostarczone oficjalne pismo ogłaszające wejście w spór zbiorowy.

    Wyborski zaznaczył, że wcześniej spółka informowała przedstawicieli załogi o tym, iż prezesa Marka Szczerbiaka nie ma w spółce i dlatego nie może spotkać się ze związkami. Pod koniec sierpnia Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego, którego szefem jest poseł SLD Ryszard Zbrzyzny, zgłosił cztery postulaty; wśród nich było żądanie wypłaty nagrody za bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne.

     Pozostałe trzy dotyczyły indywidualnych przeszeregowań 1/3 załogi (co oznaczałoby podwyżki indywidualne dla tych pracowników), doinwestowania spółek grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA oraz zmian w zakładowym układzie zbiorowym pracy.

     W ubiegłym tygodniu związkowcy zagrozili wszczęciem sporu zbiorowego w przypadku niespełnienia ich postulatów.

     Wypłaty dodatkowej nagrody zażądali też członkowie Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ.

     Zarząd KGHM 30 sierpnia tego roku przyjął korektę budżetu na 2005 rok zakładając w nim, że spółka osiągnie w tym czasie zysk netto w wysokości 1 mld 920 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane