Związkowcy z PERN przeciwni oddaniu rurociągów Naftobazie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2005, 19:58

W Przedsiębiorstwie Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" (PERN) powstał Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny (MKP), który sprzeciwia się przekazaniu rurociągów produktowych do spółki Naftobazy - poinformował w czwartek PAP przewodniczący MKP Zenon Kijuć.

W Przedsiębiorstwie Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" (PERN) powstał Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny (MKP), który sprzeciwia się przekazaniu rurociągów produktowych do spółki Naftobazy - poinformował w czwartek PAP przewodniczący MKP Zenon Kijuć.

    Według związkowców, Nafta Polska i Ministerstwo Skarbu Państwa mają plan przekazania rurociągów produktowych, czyli tłoczących paliwa gotowe, spółce Naftobazy, w celu prywatyzacji z udziałem zagranicznego inwestora strategicznego.

    "Mimo istotnych wad i zagrożeń tej koncepcji przekazywanych do Ministerstwa Skarbu przez PERN Przyjaźń planuje się przekazanie części majątku tego przedsiębiorstwa - rurociągów produktowych - wartego co najmniej 1,2 mld zł podmiotowi o znacznie niższej wartości, czyli Naftobazom, wartym obecnie ok. 0,3 mld zł oraz budowę bezpieczeństwa energetycznego kraju w oparciu o nieznanego zagranicznego inwestora strategicznego" - napisał Kijuć w stanowisku MKP przekazanym w czwartek PAP.

    MKP zapowiada, iż w obronie swego stanowiska gotowy jest przystąpić do protestu, włącznie ze strajkiem polegającym na zatrzymaniu pracy rurociągów.

    W PERN "Przyjaźń" działają trzy związki zawodowe: branżowy, NSZZ "S" oraz kadry inżynieryjnej i technicznej. W czwartek nie udało się PAP skontaktować z żadnym z przedstawicieli tych związków.

    W połowie 2004 roku Nafta Polska nie wykluczała prywatyzacji Naftobaz przez warszawską giełdę. Plany takie rozpatrywano po fiasku negocjacji w sprawie sprzedaży tej spółki holenderskiej firmie Vopak.

    Później rozważano koncepcję utworzenia na bazie aktywów PERN "Przyjaźń" i Naftobaz Zintegrowanego Operatora Logistycznego (ZOL), który byłby nadzorowany przez Naftę Polską. Zakładano, że realizacja projektu mogłaby nastąpić w 2005 roku.    Według wstępnych wyliczeń, w 2004 roku PERN "Przyjaźń" przetransportował ponad 49 mln ton ropy, uzyskując zysk netto na poziomie około 150 mln zł. To najlepszy wynik finansowy i rekordowa ilość przepompowanego surowca w historii spółki.

 W 2005 roku przy nakładach inwestycyjnych w wysokości około 650 mln zł, w porównaniu do blisko 250 mln zł w 2004 roku, zysk netto PERN Przyjaźń" - jak zapowiada sama spółka - ma być mniejszy i wyniesie już tylko około 75-80 mln zł. PERN "Przyjaźń" jest obecnie jednoosobową spółką Skarbu Państwa, powstałą w 1959 roku. Tłoczy ropę naftową z Rosji do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane