Związkowcy z PGNiG domagają się szybkiej decyzji ws. wejścia na giełdę

Polska Agencja Prasowa SA
31-05-2005, 07:28

Pismo z żądaniem niezwłocznego podjęcia decyzji o skierowaniu w czerwcu na Giełdę Papierów Wartościowych akcji serii B spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), skierowali do ministra skarbu Jacka Sochy związkowcy z PGNiG.

Pismo z żądaniem niezwłocznego podjęcia decyzji o skierowaniu w czerwcu na Giełdę Papierów Wartościowych akcji serii B spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), skierowali do ministra skarbu Jacka Sochy związkowcy z PGNiG.

    Kopię pisma do ministra Sochy związkowcy ze Związkowej Komisji Koordynacyjnej PGNiG przesłali PAP w poniedziałek wieczorem.

    W uzasadnieniu swoich żądań podają m.in., że "PGNiG od momentu transformacji gospodarki nie otrzymało żadnego wsparcia od Skarbu Państwa, a wręcz przeciwnie wspierało inne branże (hutnictwa żelaza i szkła, ciężki przemysł chemiczny), poprzez sprzedaż gazu ziemnego poniżej kosztów zakupu czy też przejmowanie akcji tychfirm w wyniku postępowań układowych".

    Związkowcy podkreślają, że od października 2004 r. przygotowywane są materiały potrzebne do wprowadzenia spółki na giełdę. "Dlatego poniesione koszty przygotowania tego procesu przemawiają za niezwłocznym upublicznieniem spółki" - napisali.

     "Bez niepokojów społecznych związki zawodowe zaakceptowały darowanie Skarbowi Państwa spółki PGNiG-Przesył (...), a także odpisanie z zysku w formie niepieniężnej 500 mln zł" - zauważyli.

    Jak stwierdzili, "wszystkie powyższe decyzje w pewien sposób rzutowały na pomniejszenie wartości majątku PGNiG, a tym samym zmniejszyły również wartość należnych załodze akcji pracowniczych".

 W piśmie do ministra Sochy, związkowcy domagają się również zbycia w krótkim terminie jednej akcji serii A. Sprzedaż tej akcji umożliwiłaby przydział pracownikom i innym uprawnionym 750 mln papierów spółki. Osoby te będą mogły sprzedawać te akcje na rynku po dwóch latach.

  Związkowcy uznali też, że realizowany obecnie sposób prywatyzacji PGNiG, jest najlepszym programem jaki był dotychczas proponowany. Jak napisali, "prywatyzacja przez podniesienie kapitału akcyjnego jest najlepszą drogą do wzrostu wartości spółki (...)". 

    "Trwająca od ok. 6 miesięcy kampania medialna informująca o możliwości wejścia PGNiG na giełdę, dodatkowo rozbudziła oczekiwania załogi" - podkreślili.

    W ubiegłą środę PGNiG poinformował, że planuje publikację prospektu emisyjnego 2 czerwca, oferta ma potrwać od 13 do 28 czerwca, a debiut giełdowy przewidywany jest na 4 lipca.

    W poniedziałek minister skarbu Jacek Socha w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że data 4 lipca nie jest terminem ministerstwa. Dodał, że decyzja w sprawie debiutu PGNiG powinna zapaść w tym tygodniu. Stwierdził przy tym, że PGNiG, podając ten termin, "wybiegł przed szereg".

    Akcje PGNiG zostały dopuszczone do publicznego obrotu 24 maja.

    PGNiG sprzedaje rocznie około 12 mld metrów sześciennych gazu, z czego 42 proc. pochodzi z Rosji, 32 proc. to gaz krajowy, 20 proc. to gaz importowany z Azji Środkowej, a 6 proc. to import z Niemiec i Norwegii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy z PGNiG domagają się szybkiej decyzji ws. wejścia na giełdę