Związkowcy z PHS ogłosili pogotowie strajkowe

opublikowano: 24-11-2003, 16:36

PAP: Związki zawodowe działające w Polskich Hutach Stali (PHS) ogłosiły w poniedziałek pogotowie strajkowe. Domagają się, by we wciąż niewynegocjowanym pakiecie socjalnym znalazły się m.in. zapisy dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

Ostatnia tura rozmów na temat pakietu socjalnego między LNM Holdings - inwestorem strategicznym PHS, oraz związkami zawodowymi zakończyła się fiaskiem w czwartek w nocy.

Jak informował wtedy rzecznik LNM Antoni Styrczula, fiasko rozmów jest wynikiem zbyt sztywnego stanowiska związków, które domagały się m.in. zagwarantowania podwyżek bez względu na kondycję firmy. Jak podkreślił Styrczula, na takie żądania ani inwestor, ani zarząd PHS nie mogą się zgodzić.

Z kolei związkowcy są zdania, że to właśnie sztywne stanowisko negocjatorów LNM i brak woli porozumienia stały się przyczyną zawieszenia rozmów. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Dąbrowie Górniczej związki działające w PHS zażądały pilnego spotkania z przedstawicielem rządu. Związkowcy grożą zaostrzeniem akcji w razie "niewyjaśnienia" lub "niezałatwienia" spraw związanych z prywatyzacją. Wystosowali w tej sprawie listy do premiera i ministra Skarbu Państwa.

Postulaty dotyczą przede wszystkim zagwarantowania podwyżek. Związki chcą, aby 30 proc. środków funduszu płac, które zostaną zaoszczędzone dzięki odejściu części pracowników z PHS, zostało przeznaczonych na płace dla tych, którzy pozostaną w spółce. Do końca 2006 roku z PHS odejdzie pięć tysięcy osób.

Inna możliwość - dodawali - to średnio 200 zł podwyżki dla każdego pracownika. Związkowcy zaznaczali, że to jedynie propozycje. "Chcemy sprowokować inwestora, żeby odkrył się i powiedział, czy planuje jakieś podwyżki" - powiedział jeden ze związkowców Władysław Kielian. Dodał, że dla związkowców ważne jest, aby zapisano konkretne liczby dotyczące wynagrodzeń, np. w odniesieniu do inflacji.

Jak po zawieszeniu rozmów powiedział Styrczula, gdyby nie doszło do podpisania wspólnej wersji pakietu socjalnego, to LNM jest gotów realizować jednostronnie wszystkie propozycje, które zostały przedstawione związkom do 17 października. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, wartość pakietu socjalnego proponowanego wcześniej przez LNM była szacowana na mniej więcej 100 mln USD.

Umowę prywatyzacyjną PHS zawarto 27 października. Skarb Państwa zdecydował się na sfinalizowanie transakcji, mimo iż inwestor w toku negocjacji nie porozumiał się ze związkami na temat pakietu socjalnego. Związki uznały to za złamanie prawa. Ale zarówno resort, jak i inwestor deklarowali, że porozumienie nadal jest możliwe.

Umowa prywatyzacyjna przewiduje, że LNM podwyższy kapitał PHS o ok. 800 mln zł i zainwestuje ok. 2,4 mld zł do 2009 roku. Po zamknięciu transakcji prywatyzacji Skarb Państwa utrzyma 25 proc. akcji w podwyższonym kapitale spółki co najmniej do końca 2006 roku.

Inwestor udzieli też PHS do 300 mln zł kredytu pomostowego na podtrzymanie płynności finansowej oraz wykona do 2006 roku zatwierdzony przez Komisję Europejską biznesplan dla PHS.

Ponadto za 621 mln zł LNM wykupi długi wobec głównych wierzycieli spółki (na kwotę 1,241 mld zł) i za 370 mln zł dług wobec Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Wierzytelności te będą skonwertowane na akcje. Pozostałe zadłużenie - ok. 3,4 mld zł -będzie regulowane zgodnie z harmonogramami uzgodnionymi z wierzycielami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Związkowcy z PHS ogłosili pogotowie strajkowe