Związkowcy z PKP pikietowali w sześciu miastach Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-06-2005, 17:11

W sześciu miastach Polski - Lublinie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Szczecinie i w Warszawie - w piątek kolejowe związki zorganizowały pikiety. W Warszawie 100-osobowa pikieta odbyła się przed budynkiem resortu infrastruktury. Związkowcy sprzeciwiają się rządowemu projektowi prywatyzacji i restrukturyzacji PKP.

W sześciu miastach Polski - Lublinie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Szczecinie i w Warszawie - w piątek kolejowe związki zorganizowały pikiety. W Warszawie 100-osobowa pikieta odbyła się przed budynkiem resortu infrastruktury. Związkowcy sprzeciwiają się rządowemu projektowi prywatyzacji i restrukturyzacji PKP.

    Jak poinformował w piątek dziennikarzy przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP Jerzy Kędzierski, do końca czerwca resort infrastruktury ma rozpatrzyć żądania związkowców z PKP zawarte w petycji, którą wręczyli w piątek wiceministrowi infrastruktury Grzegorzowi Mędzy.

    Kędzierski powiedział, że takie zapewnienie złożył w piątek Mędza podczas spotkania z przedstawicielami związkowców.

    Kędzierski poinformował też, że odpowiedź ministerstwa na żądania związkowców będzie tematem spotkania Komisji Trójstronnej ds. Kolei, a 20 czerwca sytuacją na kolei ma się zająć rząd. Dodał, że rząd będzie rozpatrywał przyszłość kolei, szczególnie finansowanie przewozów regionalnych, międzyregionalnych oraz infrastruktury kolejowej.

    Zapewnił, że do 5 lipca na pewno nie staną pociągi z powodu strajku kolejowych związków. Jak wyjaśnił, do tego dnia związkowcy w regionach mają się opowiedzieć, czy chcą przeprowadzenia strajku generalnego, czy też wolą łagodniejszą formę protestu przeciwko planowanej restrukturyzacji PKP. 

    W pikiecie w Rzeszowie brało udział ok. 60 związkowców. Protestujący skandowali: "Pracy, chleba" i "Solidarność",  wręczyli petycję wicewojewodzie podkarpackiemu Stanisławowi Długoszowi.

    W Krakowie ok. 100 związkowców pikietowało przed Urzędem Wojewódzkim. "Pikieta ma charakter pokojowy, spotykamy się dziś nie na torach, ale przed budynkiem wojewody, który jest przedstawicielem rządu w terenie" - mówił przewodniczący okręgowej sekcji kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henryk Sikora.

    Ok. 200 związkowców pikietowało siedzibę śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zapowiadali, że nie cofną się przed strajkiem w obronie integralności i narodowego charakteru kolei.

    Pikiety kolejarzy odbyły się także w Lublinie i w Szczecinie.

    W czwartek przewodniczący sekcji krajowej kolejarzy NSZZ "Solidarność" Stanisław Kogut poinformował, że prawie 90 proc. głosujących kolejarzy opowiedziało się w referendum na kolei za strajkiem generalnym. Frekwencja wyniosła ponad 78 proc.

    Rząd przyjął strategię restrukturyzacji i prywatyzacji PKP w lutym 2005 roku; zakłada ona m.in. wydzielenie z grupy PKP spółki PKP Polskie Linie Kolejowe - firmy zarządzającej liniami kolejowymi. Samo PKP ma zaś zostać przekształcone od 1 stycznia 2006 roku w Fundusz Mienia Kolejowego. Fundusz ten ma prowadzić proces prywatyzacji niektórych spółek wchodzących w skład grupy PKP oraz zarządzać długiem grupy.

    Dodatkowo strategia przewiduje prywatyzację PKP Cargo, która będzie przygotowywana w latach 2005-2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowcy z PKP pikietowali w sześciu miastach Polski