Związkowcy zapowiadają zaostrzenie strajku w Deutsche Telekom

opublikowano: 13-05-2007, 16:50

Niemiecki związek zawodowy sektora usług Verdi zamierza zaostrzyć od przyszłego tygodnia rozpoczęty w miniony piątek strajk pracowników narodowego operatora sieci telefonicznej Deutsche Telekom.

W poniedziałek do strajku przystąpi 14 tysięcy ludzi, głównie w Berlinie, Brandenburgii, Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii - zapowiedział w niedzielę w Berlinie kierujący akcją protestacyjną Ado Wilhelm. Pierwszego dnia w strajku uczestniczyło 11 tysięcy związkowców.

Szef Deutsche Telekom Rene Obermann powiedział w wywiadzie dla niedzielnego "Bild am Sonntag", że jego przewidujący cięcia wydatków program naprawy firmy jest jedynym możliwym wyjściem z kryzysu. Zagroził, że w przypadku kontynuowania strajku nie można wykluczyć sprzedaży części firmy prywatnym nabywcom. "Dla pracowników byłoby to z pewnością gorsze wyjście" - podkreślił.

Za przystąpieniem do bezterminowego strajku opowiedziało się w ubiegłym tygodniu 96,5 proc. członków związku zawodowego. Władze koncernu chcą przenieść 50 tysięcy pracowników z Telekomu do firm zewnętrznych, gdzie mieliby mniej zarabiać i dłużej pracować. Wynagrodzenie personelu technicznego ma spaść o 9 proc., a ich tygodniowy czas pracy ulec wydłużeniu z 34 do 38 godzin. Roczna pensja początkowa pracowników ma ulec obniżeniu z 34 tysięcy euro obecnie do 22 tysięcy euro. Koncern chce w ten sposób obniżyć koszty o 900 mln euro rocznie.

Sprywatyzowany dwanaście lat temu Telekom przeżywa obecnie poważne trudności. Zysk koncernu zmniejszył się w ubiegłym roku o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. Tylko w trzech pierwszych miesiącach tego roku 600 tysięcy klientów zrezygnowało z usług narodowego operatora. Nawet Bundestag podpisał umowę na obsługę 5000 parlamentarnych połączeń telefonicznych z jedną z firm konkurencyjnych. DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane