Związkowcy zdecydują o losie zarządu

Anna Bytniewska
06-02-2008, 00:00

PO w wyborach kokietowała pracowników gazowej spółki jej akcjami. Teraz mogą one stać się kartą przetargową w konkursie do zarządu.

PO w wyborach kokietowała pracowników gazowej spółki jej akcjami. Teraz mogą one stać się kartą przetargową w konkursie do zarządu.

Związki zawodowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) wspólnie z zarządem przygotowują treść porozumienia, które ma doprowadzić do udostępnienia 12,7 proc. akcji spółki byłym i obecny pracownikom (ponad 61 tys. osób). W piątek strony się spotkają, by ostatecznie uzgodnić treść dokumentu. Zarząd spółki ma go przedstawić rządowi PO-PSL do końca marca. Termin nie jest przypadkowy.

Decydujące spotkanie

— Do porozumienia dojdzie, jeśli osiągniemy kompromis, dotyczący zapisów ograniczających pracownikom możliwość sprzedaży akcji — zastrzega Bolesław Potyrała, przewodniczący SK NSZZ Solidarność Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

O szczegółach nie chciał mówić. Podobnie zarząd PGNiG.

PO obiecała w kampanii wyborczej, że załoga PGNiG otrzyma akcje. Pracownicy chcą mieć te deklaracje na piśmie. W grudniu zawiesili spór zbiorowy z rządem. Wierzą, że zgodnie z obietnicą otrzymają akcje do czerwca tego roku.

As w rękawie

Obecny zarząd PGNiG, kierowany przez Krzysztofa Głogowskiego, ma sporo do ugrania w tej rozgrywce.

Do czerwca czasu jest coraz mniej. Krzysztof Głogowski, prezes PGNiG, może wykorzystać własną koncepcję rozwiązania problemu akcji pracowniczych, jako argumentu przemawiającego za ponownym wyborem jego osoby na prezesa. Tajemnicą poliszynela jest, że zamierza wziąć udział w kolejnym konkursie.

Zarząd ma pomysł, jak zaspokoić roszczenia pracowników tak, by nie osłabić kontroli państwa nad firmą i nie narazić na szwank bezpieczeństwa energetycznego kraju — dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w spółce.

Tymczasem nowe władze PGNiG, które mają zostać wybrane do połowy marca, będą potrzebowały czasu, by zapoznać się z problemem, przygotować własną koncepcję przydziału akcji pracownikom i przekonać do niej związki. To kolejny punkt dla Krzysztofa Głogowskiego.

W grudniu 2007 r. w odpowiedzi dla ,,PB” Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu, stwierdził, że warunkiem wydania akcji pracowniczych PGNiG jest zmiana programu rządowego ,,Polityka dla przemysłu gazowego”. Nadal żywe są bowiem obawy rządzących, że pracownicy sprzedadzą akcje podmiotom powiązanym z rosyjskim Gazpromem.

Koncepcja Krzysztofa Głogowskiego uwzględnia warunki i obawy resortu skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowcy zdecydują o losie zarządu