Związkowcy ze spółki z grupy kapitałowej KGHM chcą by była ona oddziałem koncernu

Polska Agencja Prasowa SA
01-03-2006, 16:06

Związkowcy z jednej ze spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA - Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, chcą by firma ta stała jednym z oddziałów koncernu. Wystosowali w tej sprawie pismo do prezesa KGHM.

Związkowcy z jednej ze spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA - Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, chcą by firma ta stała jednym z oddziałów koncernu. Wystosowali w tej sprawie pismo do prezesa KGHM.

    Propozycję taką sformułowali członkowie działającego w PeBeKa (w którym 100 proc. udziałów ma KGHM) związku NSZZ Solidarność.

    "Wykonujemy zlecenia na rzecz KGHM, to nasi pracownicy budowali kopalnie i pracują tak ciężko jak górnicy, tymczasem zarobki mają znacznie niższe i są pozbawieni wielu świadczeń przysługujących załodze koncernu, dlatego chcemy być na takich samych prawach i stąd postulat włączenia naszej firmy, której KGHM i tak jest stuprocentowym właścicielem, w skład koncernu" - wyjaśnił w środę PAP szef NSZZ Solidarność w PeBeKa, Adam Myrda.

    Autorzy apelu, który wywieszono w siedzibie PeBeKa, domagają się zmiany struktury własnościowej spółki argumentując to "niezadowoleniem pracowników z podziału na lepszych i gorszych wśród załóg KGHM, w tym z rosnącej różnicy wynagrodzenia za równorzędną pracę wykonywaną niejednokrotnie w trudniejszych warunkach".

    W związku z tym, komisja zakładowa NSZZ Solidarność zwróciła się z wnioskiem do właściciela (KGHM) o przekształcenie przedsiębiorstwa ze spółki akcyjnej w oddział Polskiej Miedzi.

    "Po objęciu przez KGHM stu procent akcji w naszej firmie, załoga miała nadzieję, że jest to pierwszy krok, którego finałem będzie właśnie włączenie PeBeKa bezpośrednio w struktury kombinatu" - wyjaśnił Myrda.

    Związkowcy zwrócili się pracowników PeBeKa o podpisywanie się na listach poparcia tej inicjatywy.

    Jak powiedział PAP rzecznik PeBeKa, Andrzej Matławski, zarząd spółki nie komentuje sprawy, bowiem nie jest stroną tych działań.

    Rzecznik KGHM Dariusz Wyborski poinformował, że pismo w tej sprawie trafiło do prezesa KGHM. "Jest analizowane w departamencie nadzoru właścicielskiego, który będzie rekomendował określone działania. Na razie nie ma jeszcze żadnego stanowiska w tej sprawie" - oświadczył Wyborski.

    Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń zatrudnia ponad 1.600 osób. W roku 2004 osiągnęło zysk netto na poziomie 3,4 mln zł, a wartość sprzedaży usług realizowanych w tym okresie przez tę spółkę wyniosła 280 mln zł. W 2004 roku średnie zarobki w PeBeKa wynosiły 3,7 tys. zł, a w tym samym okresie średnie płace w KGHM to ok. 5,6 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy ze spółki z grupy kapitałowej KGHM chcą by była ona oddziałem koncernu