Zwierzęta też wywołują pożary mieszkań

PAP , DI
opublikowano: 05-01-2022, 15:47

Za 107 pożarów mieszkań w Seulu w ciągu ostatnich trzech lat odpowiadały koty.

Od stycznia 2019 r. do listopada 2021 r. koty, które wskakiwały na elektryczne kuchenki i je włączały, były sprawcami 107 pożarów w stolicy Korei Płd. – ogłosiła straż pożarna, apelując do właścicieli zwierząt o czujność. Do nieco ponad połowy pożarów doszło, gdy właścicieli nie było w domu.

Zdaniem strażaków kot może włączyć elektryczną kuchenkę z przyciskami dotykowymi, która może się zapalić, jeśli się przegrzeje. Radzą też ich właścicielom, aby nie zostawiali przy kuchenkach łatwopalnych przedmiotów, takich jak papierowe ręczniki. Zalecają także używanie kuchenek z automatyczną blokadą przeciwpożarową.

Do pożarów wywołanych przez zwierzęta domowe dochodzi w Seulu coraz częściej. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. było ich osiem, podczas gdy w 2019 r. 36. Większość powodują koty.

W USA zwierzęta domowe wywołują około 1000 pożarów mieszkań rocznie — podała CNN, powołując się na dane organizacji American Humane, która również zaleca ich właścicielom szczególną ostrożność.

Zdarza się także, że czworonogi ratują ludzi z pożaru. W listopadzie amerykańskie media informowały, że kot obudził troje domowników, którzy dzięki temu zdołali uciec z płonącego budynku w stanie Nowy Jork. Wcześniej podobne historie zdarzyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii i Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane