Czytasz dzięki

KO: Zwolnienie firm z ZUS i podatku. Jest projekt ustawy

opublikowano: 20-03-2020, 17:07

Posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO) złożyli w Sejmie projekt znoszący składki na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy firmom cierpiącym z powodu koronawirusa.

Opozycja postanowiła przelicytować rządowe propozycje wsparcia przedsiębiorców, które zostały zapowiedziane 18 marca przez premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę. Eksperci i przedstawiciele organizacji pracodawców mocno skrytykowali rządowe pomysły które mają znaleźć się w tzw. tarczy antykryzysowej. Zgodnie narzekano, że są one zbyt skromne, kosmetyczne i realnie nie pomogą firmom.

ZUS
Zobacz więcej

ZUS Fot. Andrzej Bogacz/Forum

Moment ten postanowiła wykorzystać opozycja. W piątek 20 marca KO wniosła do Sejmu swój projekt pomocowy. Proponuje w nim zniesienie obowiązku  płacenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy. Z tych ulg mogliby skorzystać ci przedsiębiorcy (osoby prawne i osoby fizyczne), którzy zaprzestali zupełnie prowadzenia działalności gospodarczej na skutek epidemii koronawirusa oraz ci, którym przychody spadły co najmniej o 20 proc. w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu w 2019 r. Żeby skorzystać z tych ulg przedsiębiorcy musieliby złożyć stosowne oświadczenia o spełnianiu warunków zwolnienia z danin. Preferencje miałyby obowiązywać przez cały czas trwania zagrożenia epidemicznego ogłoszonego rozporządzeniem Ministra Zdrowia.  
„Poprzez wprowadzenie wyjątkowych mechanizmów działania w sferze podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, wnioskodawcy tworzą niezbędne minimalne zabezpieczenie funkcjonowania przedsiębiorstw oraz utrzymania miejsc i warunków pracy” - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt nie wskazuje kosztów proponowanych rozwiązań antykryzysowych.
Ustawa miałaby wejść w życie w dnu ogłoszenia.

Czy ta odważna i oczekiwania przez przedsiębiorców inicjatywa opozycji ma szanse uchwalenia w parlamencie? Niestety są one iluzoryczne. Po pierwsze, rząd przygotowuje projekty swoich pomysłów (znacznie skromniejsze, nie zakładają zwolnienia ze składek na ZUS i zaliczek na podatek dochodowy a jedynie ich odsunięcie w czasie) a po drugie, od 2015 r. wszystkie projekty  opozycji zostały odrzucone przez partię rządzącą więc trudno spodziewać się wyłomu od takiej praktyki PiS.

Rządowy projekt specustawy tzw. tarczy antykryzysowej w najbliższy poniedziałek ma rozpatrywać Rada Dialogu Społecznego a we wtorek ma go przyjąć Rada Ministrów.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy