Zwrotne wspomogą start w biznesie

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 05-10-2017, 22:00

Osoby, które chcą założyć firmę w woj. łódzkim, mogą zdobyć preferencyjne pożyczki na ten cel.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomiła finansowanie zwrotne dla przyszłych przedsiębiorców. Na rozwój łódzkiego biznesu przeznaczy 7 mln zł. Dodatkowo zasili fundusz pożyczkowy własnymi pieniędzmi.

— Jest to pierwsza w Polsce umowa uruchamiająca preferencyjne pożyczki na wsparcie rynku pracy. Do 2023 r. planujemy je zwiększyć do 35 mln zł. Z naszą pomocą w ciągu czterech lat powstało ponad 3 tys. firm w całej Polsce, z czego prawie 200 w województwie łódzkim — mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK. Barbara Bartkowiak, prezes PFP, zwraca uwagę, że w poprzedniej unijnej siedmiolatce fundacja udzieliła firmom wsparcie na kwotę 440 mln zł. Jak podkreśla, w ramach uruchomionego funduszu przyszli przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczki w wysokości 70 tys. zł.

— Są one korzystnie oprocentowane. Nie pobieramy prowizji za ich udzielenie — zaznacza Barbara Bartkowiak. Ponadto pożyczkobiorcy mogą skorzystać z rocznej karencji w spłacie. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wynika, że w sierpniu bezrobocie w tym regionie wyniosło 7,4 proc., zaś w Łodzi — 7,2 proc. To oznacza, że bez pracy pozostaje tam odpowiednio 78 tys. i 24 tys. osób.

— Program pożyczkowy jest nowym sposobem zmniejszania bezrobocia. Pozytywnie wpłynie też na rozwój województwa łódzkiego, podobnie jak inne przedsięwzięcia prowadzone przez BGK. Warto przypomnieć, że we wrześniu bank uruchomił we współpracy z pośrednikami finansowymi 100 mln zł na pożyczki dla firm z sektora MSP — podkreśla Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

150 Tyle firm powstanie w województwie łódzkim dzięki preferencyjnym pożyczkom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu