Czytasz dzięki

Zwycięzcy Grand Press Photo 2020

  • DI
opublikowano: 15-05-2020, 17:30

W dzisiejszej galerii zapraszamy do obejrzenia zwycięskich zdjęć w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020, w którym 61 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne.

Wygrał Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”), który został też laureatem w kategorii Wydarzenia. Zdjęcie Roku przedstawia lekarkę podczas epidemii koronawirusa. Autor otrzymał nagrodę główną – 10 tys. zł.

Jury przewodniczył Pieter Ten Hoopen, szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie, czterokrotny laureat World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnie w 2019) i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) i Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).

W tegorocznej edycji z ponad 5,2 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Życzymy miłego oglądania i udanego weekendu!01 Zdjęcie Roku i I miejsce w kategorii Wydarzenia, Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) – zdjęcie przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do przydzielania pacjentów od odpowiednich placówek podczas pandemii koronawirusa.

02 II miejsce w kategorii Wydarzenia, Jakub Gruca (Agencja Fotograficzna FokusMedia) – zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.
 

03 III miejsce w kategorii Wydarzenia, Adam Stępnicki (MM Studio) – zdjęcie dwóch mężczyzn trzymających baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata” po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku.

 

04 I miejsce w kategorii Życie Codzienne, Joanna Mrówka (Agencja Forum) – zdjęcie dzieci bawiących się w Indiach, kraju, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.

 

05 II miejsce w kategorii Życie Codzienne, Mirosław Pieślak (dla „Faktu”) – zdjęcie 9-letniego Wojtka z Gdańska, który zgłasza się do odpowiedzi podczas interaktywnej lekcji.

 

06 I miejsce w kategorii Ludzie, Anna Lewańska („Gazeta Wyborcza”) – zdjęcie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”.

 

07 I miejsce w kategorii Sport, Aleksandra Szmigiel (Agencja Reporter) – zdjęcie Clare Cryan, która czeka na swoją kolej, patrząc na skok do wody Yasmin Harper, koleżanki z reprezentacji.
 

08 I miejsce w kategorii Środowisko, Michał Dyjuk (Agencja Forum) – zdjęcie mieszkańców Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

 
09 III miejsce w kategorii Portret, Mateusz Skwarczek (Agencja Gazeta) – zdjęcie Marka i Michała Koterskich podczas sesji dla „Logo”.

 
10 I miejsce Reportaż w kategorii Ludzie, Bartłomiej Busz (Oficyna Wydawnicza Kulawiak) – fotoreportaż o Ukraińcu, który gra amerykańskie folk country. Sasha Boole przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz w nietypowych miejscach całej Europy.


11 I miejsce Reportaż w kategorii Życie Codzienne, Katarzyna Piechowicz (dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”) – fotoreportaż powstały w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sami sobie z samotnością.

 
12 I miejsce Reportaż w kategorii Środowisko, Jędrzej Nowicki („Gazeta Wyborcza”) – reportaż o Ende Gelände, ruchu niemieckich aktywistów ekologicznych, którzy chcą zatrzymać wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler, w której aktywiści zablokowali wydobycie na cały dzień.

 

13 wyróżnienie za reportaż w kategorii Young Poland, Katarzyna Ślesińska (Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński) – fotoreportaż z poniemieckich wiosek w województwie opolskim, gdzie wiele domów stoi opuszczonych, a większość młodych wyjechała.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane