Czytasz dzięki

Zwyczajny PDF nie będzie e-fakturą europejską

opublikowano: 28-05-2014, 00:00

Do 2020 r. dominującą formą fakturowania w UE mają być e-dokumenty. W zamówieniach publicznych nastąpi to wcześniej.

Pierwszymi przedsiębiorcami, którzy zaczną stosować znormalizowaną europejską fakturę elektroniczną, będą wykonawcy usług i dostaw realizowanych po wygranych przez nich przetargach. Unia Europejska (UE) już rozpoczyna pracę nad przygotowaniem standardów tego dokumentu, na podstawie nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych, która wczoraj weszła w życie. Wzór takiej e-faktury powinien być gotowy jesienią 2017 r., a zacznie obowiązywać w krajach członkowskich po wydaniu rozporządzenia unijnego.

Do czasu wprowadzenia normy ogólnoeuropejskiej, czyli listy standardów obowiązujących administracje publiczne, dyrektywa będzie implementowana w krajach członkowskich z wykorzystaniem specyfikacji e-faktur spełniających warunki unijne, dostępne na rynkach lokalnych. W Polsce są już one weryfikowane przez Krajowe Wielostronne Forum Elektronicznego Fakturowania (KWFEF), działające pod patronatem Ministerstwa Gospodarki (MG) i przez niego utworzone oraz Ministerstwa Finansów (MF). Forum należy do grona doradczego zespołu ekspertów pracujących w Komisji Europejskiej nad jednolitym wzorem. W Polsce stosowanych jest wiele różnych formatów, ale nie wszystkie odpowiadają przyszłym wymogom.

— Chcemy zbadać polskie standardy — powiedział Sebastian Christow, radca ministra w Departamencie Gospodarki Elektronicznej MG, na wtorkowej konferencji poświęconej e-fakturowaniu i nowej dyrektywie.

Wzory zgłoszone KWFEF i zweryfikowane jako spełniające określone wymagania otrzymają certyfikat i będą oficjalnie rekomendowane do stosowania. Na tę listę trafią przede wszystkim e-faktury w postaci ustrukturyzowanej, czyli tworzonej, przesyłanej i odbieranej w sposób umożliwiający jej automatyczne przetwarzanie przez systemy informatyczne, bez udziału człowieka. Na akceptację nie mają szansy dokumenty będące np. obrazem graficznym faktury, zapisane w zwykłym formacie PDF, bo to nie spełnia wymagań unijnych. Pierwszy certyfikat już wystawiono — firmie Sage, dostawcy oprogramowania, który opracował możliwość dołączeniado PDF metadanych, do odczytania przez systemy informatyczne. Sebastian Christow zapowiedział, że dyrektywa zostanie w Polsce wdrożona na podstawie ustawy, która określi standardy e-faktur i ich stosowania w rozliczeniach administracji publicznej z biznesem. Ma nadzieję, że może uda się te rozwiązania wprowadzić wcześniej, niż to wynika z zaleceń unijnych. Wcześniejsze wdrożenie może oznaczać nałożenie obowiązku wysyłania faktur elektronicznych do administracji albo np. obciążenie kosztami za niekorzystanie z takiej formy dokumentowania transakcji i rozliczeń.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Będziemy zachęcać do zmiany przyzwyczajeń — podkreślił Sebastian Christow.

W Polsce trzeba stworzyć warunki umożliwiające szybkie i bezkonfliktowe upowszechnienie efektywnego kosztowo fakturowania. Tym bardziej że jeszcze przed dwoma laty nasz kraj był na ostatnim miejscu na liście krajów UE adaptujących e-fakturę w obiegu gospodarczym.

Kryteria Komisji Europejskiej

Według Komisji Europejskiej, przyszła wspólna norma dotycząca e-fakturowania powinna m.in.: być technologiczne neutralna i zgodna z odpowiednimi normami międzynarodowymi, zapewniać ochronę danych osobowych, umożliwiać stworzenie praktycznych, przyjaznych użytkownikowi, elastycznych i oszczędnych systemów e-fakturowania, uwzględniać szczególne potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw, nadawać się do użycia w transakcjach handlowych między przedsiębiorstwami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy