Zwyżka indeksów trwa, ale bez euforii

Roman Przasnyski
opublikowano: 03-12-2010, 00:00

Handel na warszawskim parkiecie rozpoczął się od wzrostu indeksów po około 0,5 proc. Po chwilowych wahaniach wokół poziomu otwarcia, skala zwyżki szybko się zwiększała. Jeszcze przed południem WIG20 dotarł w pobliże 2700 punktów, zyskując nieco ponad 1 proc. Osiągnięcie tego poziomu sprowokowało niewielką kontrę podaży. Byki jednak wkrótce znów odzyskały wigor i wczesnym popołudniem doprowadziły do ponownego, tym razem bardziej wyraźnego wyjścia nad poprzednie dzienne maksimum. W tym czasie indeks największych spółek zyskiwał 1,4 proc. i wydawało się, że ruch w górę będzie kontynuowany, a przynajmniej nastąpi stabilizacja na wysokim poziomie. Zamiast tego znów zaatakowały niedźwiedzie i w krótkim czasie sprowadziły wskaźnik w okolice poziomu z początku notowań.

To osłabienie trudno wiązać z jakimikolwiek informacjami makroekonomicznymi, choć zaczęło się tuż po ogłoszeniu decyzji Europejskiego Banku Centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Zbiegło się też w czasie z pogorszeniem się nastrojów na głównych parkietach europejskich. Tę fazę zniżki WIG20 zakończył na chwilę przed publikacją danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem. Sięgnęła ona 436 tys. i okazała się wyższa, niż się spodziewano. Na naszych inwestorach nie zrobiło to większego wrażenia, choć wyraźnie niekorzystnie odbiło się na notowaniach we Frankfurcie i Paryżu, gdzie indeksy znalazły się lekko pod kreską.

Niemiecki DAX zachowywał się zresztą chwiejnie już wcześniej. Przed południem zdołał dotrzeć do ustanowionego kilka dni wcześniej szczytu na 6907 punktów, zyskując 0,6 proc., po czym po godzinie znalazł się na minusie. Widać więc było, że i w Warszawie i we Frankfurcie podaż wyraźnie uaktywniała się przy ważnych poziomach oporu.

W utrzymaniu zwyżki pomógł bykom umiarkowanie pozytywny początek notowań na Wall Street. Jak widać amerykańscy inwestorzy także nie bardzo przejęli się gorszymi informacjami, docierającymi z rynku pracy. Jednak o optymizmie, podobnym do środowego, nie było mowy. Inwestorzy postanowili zaczekać z decyzjami na kolejne impulsy. Nie zabraknie ich z pewnością po piątkowej serii danych ze strefy euro i ze Stanów Zjednoczonych. Wczoraj w końcówce sesji takim impulsem stała się informacja o 10,4-procentowym wzroście liczby umów kupna domów, stanowiąca pewne zaskoczenie, gdyż spodziewano się jej spadku o 1 proc. Poprawiła ona nastroje na głównych giełdach, ale w Warszawie nie zadziałała. WIG20 zyskał ostatecznie 0,55 proc., mWIG40 o 1,4 proc. a sWIG80 o 0,19 proc. Obroty nieznacznie przekroczyły 2 mld zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane