Zwyżki za granicą powstrzymają wyprzedaż na GPW

23-08-2002, 09:15

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie nie zapowiada się interesująco. Inwestorów nie opuszczają nastroje wakacyjne i nic nie zapowiada ożywienia. Fundusze i zagraniczni inwestorzy poczekają raczej do przyszłego tygodnia, gdy na rynek napłyną bardzo ważne dane makro.

W czwartek tylko rozpoczęcie i zakończenie notowań na warszawskiej giełdzie charakteryzowało się aktywnością inwestorów. Pozostała część sesji to czysty marazm. Na otwarciu zagraniczne wzrosty przyniosły spory popyt, jednak końcówkę sesji zdominowała wyprzedaż.

Podobnie zapowiada się piątkowa sesja. Stronę podażową ograniczą zwyżki na Starym Kontynencie i dobry finisz amerykańskich indeksów. Dow Jones powrócił ponad poziom 9000 punktów, utracony 10 lipca. Może to jednak nie wystarczyć by utrzymać popyt do końca sesji, tym bardziej, ze OFE mogą realizować zyski. Dużo zależy od zachowania zachodnich indeksów podczas piątkowych notowań.

Uwaga rynku ponownie skupi się na akcjach blue chipów: Pekao, KGHM, PKN Orlen i TP SA. Potencjał wzrostowy wykazuje PKN Orlen. Merrill Lynch uważa, że PKN jest niedoszacowany w porównaniu z węgierskim MOL. Gracze mogą też uwierzyć w KGHM, który planuje na wrzesień podwyższenie prognozy. Dodatkowo spółka zamierza osiągnąć spore oszczędności, dzięki wspólnej z Rafineria Gdańską inwestycji w biopaliwa, o wartości 25 mln euro. Szansę na zwyżki ma BZ WBK, planujący wzrost zysku w 2002 do 290-300 mln zł

Rynek może wciąż interesować się sektorem IT – akcjami Prokomu, Softbanku i Computerlandu. Prokom wprowadza na giełdę akcje pracownicze, a Computerland jest zainteresowany akcjami Softbanku, którego udziałowcem jest od lat Prokom.

Wzrosty mogą kontynuować akcje PIA Piasecki, w związku z odrzuceniem przez sąd wniosku o ogłoszenie jej upadłości i otwarcie postępowania układowego. Przecena grozi akcjom MCI, które zaskoczyło rynek wiadomością o utworzeniu kolejnych rezerw.

Pozytywny sygnał dał też GUS, informując o poprawie wskaźnika koniunktury w przemyśle. Nadal jest jednak ujemny, a większość badanych przedsiębiorstw sygnalizuje pogorszenie koniunktury.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zwyżki za granicą powstrzymają wyprzedaż na GPW