Żyndul: do 25 XI powinien być znany inwestor Elektrownii Kozienice

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2005, 11:20

Do 25 listopada powinno być wiadomo, kto zostanie inwestorem branżowym Elektrownii Kozienice - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul. Według planów resortu, Elektrownia Kozienice może zostać dopuszczona do publicznego obrotu do końca czerwca, a zamknięcie oferty publicznej nastąpi 25 listopada.

Do 25 listopada powinno być wiadomo, kto zostanie inwestorem branżowym Elektrownii Kozienice - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul. Według planów resortu, Elektrownia Kozienice może zostać dopuszczona do publicznego obrotu do końca czerwca, a zamknięcie oferty publicznej nastąpi 25 listopada.

"Mam nadzieję, że do końca czerwca nastąpi przyjęcie przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd prospektu elektrowni. Zamknięcie oferty publicznej planujemy według harmonogramu około 25 listopada" - powiedział Żyndul.

Według planów resortu skarbu, w prywatyzacja Elektrowni Kozienice będzie odbywać się równolegle przez sprzedaż inwestorowi branżowemu i poprzez giełdę. Wcześniej informowano, że resort planuje sprzedaż wszystkich posiadanych akcji Elektrowni Kozienice, na giełdę trafić ma do 45 proc. akcji, a do inwestora branżowego - od 40 do 50 proc. akcji.

Jak poinformował Żyndul, do rokowań zgłosiło się 11 inwestorów krajowych i zagranicznych. Obecnie rozpoczyna się wyłanianie tzw. krótkiej listy inwestorów. Pod koniec lata powinno rozpocząć się składanie ofert i negocjowane pakietów socjalnych  i inwestycyjnych.

Wśród firm zainteresowanych zakupem akcji Elektrowni Kozienice jest dystrybutor energii Enea, która złożyła do KPWiG w ubiegłym tygodniu prospekt emisyjny.

Elektrownia Kozienice ma około 10-proc. udział w łącznej produkcji energii elektrycznej krajowych elektrowni zawodowych. Moc kozienickiej elektrowni wynosi 2845 MWe i 266 MWt. Zysk netto Elektrowni Kozienice w 2004 roku spadł do 47,7 mln zł, z 58,3 mln zł w 2003 roku. Przychody elektrowni wyniosły 1,6 mld zł wobec 1,7 mld zł przychodów w 2003 roku.

Żyndul odpowiadał w Sejmie na pytanie posłanki Danuty Grabowskiej (SLD), która pytała o celowość prywatyzacji elektrownii. "Nie wydaje mi się, aby ten proces na dzisiaj mógł być wstrzymywany" - powiedział wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane