Żyndul: Spółki paliwowe razem przy projektach wydobywczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-02-2005, 16:24

Do końca przyszłego tygodnia powinno zostać zawarte porozumienie pomiędzy Grupą Lotos, PKN Orlen, PGNiG i Naftą Polską w zakresie wspólnych przedsięwzięć wydobywczych - poinformował w piątek dziennikarzy prezes Nafty Polskiej i jednocześnie członek rady nadzorczej PKN Orlen Krzysztof Żyndul.

Do końca przyszłego tygodnia powinno zostać zawarte porozumienie pomiędzy Grupą Lotos, PKN Orlen, PGNiG i Naftą Polską w zakresie wspólnych przedsięwzięć wydobywczych - poinformował w piątek dziennikarzy prezes Nafty Polskiej i jednocześnie członek rady nadzorczej PKN Orlen Krzysztof Żyndul.

"Ma powstać zespół zadaniowy, który ma rozpoznać możliwości współpracy i ewentualnej koordynacji przy wspólnych projektach wydobywczych" - powiedział Żyndul.

Jak poinformował na początku lutego prezes PKN Orlen Igor Chalupec, spółka zaczyna analizować możliwości zajęcia się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej. 

Jak wyjaśnił wówczas, PKN Orlen będzie rozważał zarówno strategie uwzględniające partnerów z dostępem do złóż rosyjskich, wspólne przedsięwzięcia ze spółkami polskimi (Lotos, Nafta Polska, PGNiG), jak i współpracę z największymi spółkami naftowymi. Możliwe jest też zakupienie już działającego przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem ropy.  

Żyndul poinformował też, że PKN Orlen chciałby utrzymać w 2005 roku sprzedaż detaliczną paliw na poziomie z zeszłego roku. Udział PKN Orlen w sprzedaży detalicznej na polskim rynku systematycznie spada od kilku lat. Obecnie wynosi on  28,6 proc. Tymczasem niedawno przyjęta przez płocki koncern nowa strategia zakłada, że PKN zwiększy swój udział w tym segmencie do 30 proc.

"Metody odzyskiwania rynku mogą być różne, na przykład akwizycja nowych stacji, ale same akwizycje nie przekładają się na wzrost udziałów w rynku" - powiedział Żyndul.

W trzecim kwartale 2004 roku sprzedaż detaliczna paliw silnikowych PKN Orlen spadła do 893 tys. ton z 1,1 mln ton w trzecim kwartale 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane