Zysk brutto banku BPH może przekroczyć 2 mld zł w 2007 roku

DI, ISB
opublikowano: 14-11-2007, 15:27

Zysk brutto Banku BPH powinien wynieść ponad 2 mld zł w całym 2007 roku wobec 1,65 mld zł wypracowanych po trzech kwartałach. Po podziale banku, w ciągu trzech lat BPH chce zwiększyć sieć oddziałów o 200 placówek, poinformował we wtorek prezes Józef Wancer. Dla porównania, w ramach podziału Pekao SA przejmie 285 placówek BPH, a w "starym" banku pozostanie ich 200.

"To był dla nas wyjątkowo dobry kwartał. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak do tej pory, to na pewno zysk brutto będzie ponad 2 mld zł w tym roku i nie widzę żadnych argumentów, przemawiających za tym, że nie jest to możliwe" - powiedział Wancer dziennikarzom.

Prezes zaznaczył, że spodziewane 2 mld zł zysku brutto dotyczy całości banku, przed podziałem. "Cały bank idzie w górę. Zarówno BPH 200, jak i BPH 285 idą do przodu i rozwijają się proporcjonalnie. Niewykluczone, że będzie można to zrobić przed 31 grudnia" - powiedział prezes.

Wancer poinformował, że finalizacja sprzedaży części BPH nowemu inwestorowi, GE Money EMEA, ma zostać zakończona w I kw. 2008 roku. Wcześniej musi on uzyskać rejestrację podziału Banku BPH w sądzie, a następnie zgodę Komisji Nadzoru Bankowego na wykonywanie prawa głosu.

"Sprzedaż dla GE Money odbędzie się kilka tygodniu po spin-off. Jeśli stanie się to [podział - przyp. ISB] pod koniec listopada, to w pierwszym kwartale 2008 roku powinno się to wydarzyć" - wyjaśnił.

Prezes powiedział, że po podziale BPH współczynnik wypłacalności banku wyniesie 20%, a wskaźnik koszty do dochodów (C/I) wyniesie 83% w związku ze znaczącym wzrostem kosztów podstawowych.

Wancer poinformował, że w I kw. bank ogłosi nową strategię rozwoju na najbliższe 5 lat.

"Dziś mogę powiedzieć, że będzie to bank uniwersalny z jednym bardzo ważnym elementem - consumer finance, z czego znany jest GE Money Bank. To będzie duże wzmocnienie po stronie detalu. Równie silną podporą nowego banku będzie TFI" - powiedział prezes.

Bank zamierza także odbudować pion korporacyjny. "Na początek to będzie kilkaset firm, ale będziemy ten pion mocno rozwijać, bo z tym co zostanie, będziemy w stanie oferować obsługę tych podmiotów"- dodał.

Nowy BPH chce zwiększyć sieć placówek o 200 oddziałów. Po połączeniu BPH 200 i GE Money Bank będą dysponować łącznie siecią ok. 330 placówek, co oznacza, że sieć docelowo wyniesie ok. 530 oddziałów.

Prezes powtórzył, że po podziale banku nazwa BPH pozostanie. "Przez rok od zakończenia transakcji przejęcia przez GE Money będziemy mieli prawo do tego logo, które jest obecnie. Po tym czasie z logo znikną natomiast czerwona flaga i niebieska kreska, określające przynależność banku do grupy UniCredit i będziemy mieli swoją grafikę" - powiedział prezes.

Po podziale, BPH 200 będzie miał 650 tys. klientów. Łączne aktywa wyniosą 8,6 mld zł, a fundusze własne sięgną 1,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zysk brutto banku BPH może przekroczyć 2 mld zł w 2007 roku