Zysk chińskiego przemysłu rósł najmocniej od 8 miesięcy

opublikowano: 27-12-2019, 06:37

W listopadzie zyski chińskich firm przemysłowych zaczęły rosnąć po trzech miesiącach spadku, donosi Reuters.

W listopadzie chiński przemysł wypracował 593,9 mld juanów (85 mld USD) zysku. To wynik o 5,4 proc. wyższy od osiągniętego rok wcześniej, podał urząd statystyczny. W październiku zysk chińskiego przemysłu spadał o 9,9 proc. W okresie styczeń-listopad chiński przemysł wypracował 5,61 bln juanów zysku, czyli 2,1 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Po dziesięciu miesiącach spadał on jednak o 2,9 proc.

Poprawa zysku chińskiego przemysłu w listopadzie to zasługa zwiększonej produkcji i sprzedaży. Zmniejszyła się także deflacja cen produkcji sprzedanej, powiedział Zhu Hong, przedstawiciel urzędu statystycznego. Ostrzegł, aby nie traktować danych z listopada jako sygnału trwałej zmiany trendu.

- Choć zyski zaczęły rosnąć w listopadzie należy podkreślić, że presja spadkowa w gospodarce wciąż jest duża i nadal trzeba liczyć się ze zmiennością i niepewnością wzrostu zysków powodowaną przez wiele czynników, jak rynkowy popyt i ceny w przemyśle – powiedział Zhu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane