Zysk Emirates najniższy od siedmiu lat

opublikowano: 09-05-2019, 13:28

Emirates Group, właściciel największej lotniczej linii długodystansowej odnotował aż 44 proc. spadek rocznego zysku. Powodem słabszych wyników były przede wszystkim wyższe ceny ropy, umocnienie dolara oraz niższy wskaźnik zajętości miejsc. Czynniki te negatywnie wpłynęły na marże przewoźnika w okresie gdy musiał zmagać się z rosnącą konkurencją.

W roku obrachunkowym zakończonym w marcu 2019 r. zysk netto spadł do 2,32 mld dirhamów (632 mln USD), co jest najsłabszym wynikiem od 2012 r. 

Pracownicy spółki nie otrzymają premii gdyż nie został zrealizowany wewnętrzny cel opiewający na 4,5 miliarda dirhamów, a firma zmniejszyła wypłatę dywidendy na rzecz swojego właściciela o 75 proc.

Przewoźnik z Dubaju jest bardzo wrażliwy na wahania cen ropy, nie służą mu zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie ceny tego surowca, przekładające się na koszty paliwa. W ubiegłym tygodniu Emirates informowały, że w jego przypadku „złotym środkiem” są ceny ropy w przedziale 50-60 USD w porównaniu do obecnego poziomu około 70 USD za baryłkę.

Firma nie podała jak do tej pory celu odnośnie zysku na bieżący rok obrachunkowy, ale – zdaniem rzecznika spółki – może się to zmienić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane