Zysk Exxon Mobil najwyższy od lat, przychody rozczarowały

ARŻ, CNBC
opublikowano: 29-10-2021, 15:26

Amerykański koncern naftowy Exxon Mobil poinformował w piątek, że jego zysk za trzeci kwartał był najwyższy od lat. To zasługa wzmożonego popytu i wzrostu cen ropy i gazu. Niższe od rynkowych oczekiwań okazały się przychody firmy.

Skorygowany zysk firmy wyniósł 1,58 USD na akcję i był o 0,02 USD wyższy od oczekiwań analityków ankietowanych przez Refinitiv. Według FactSet, to najwyższy kwartalny zysk Exxon Mobil od 2014 roku. Przychody wyniosły 73,79 mld USD. Ten wynik nie spełnił szacunków opiewających na 76,34 mld USD.

W analogicznym okresie ubiegłego roku Exxon Mobil odnotował skorygowaną stratę w wysokości 0,18 USD i wygenerował 46,2 mld USD przychodów.

„Wszystkie trzy główne obszary naszej działalności wygenerowały dodatnie wyniki w ciągu kwartału przy silnych operacjach i kontroli kosztów, a także zwiększonemu popytowi na paliwa” - powiedział w oświadczeniu Darren Woods, prezes i dyrektor generalny Exxon Mobil.

Gigant naftowy przy okazji publikacji danych zapowiedział, że w przyszłym roku planuje rozpocząć program skupu akcji o wartości do 10 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat.

Akcje Exxon Mobil wzrosły o 1 proc. w handlu przedrynkowym na nowojorskiej giełzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane