Zysk Grupy Tauron w III kw. wyniósł 286,4 mln zł

  • PAP
opublikowano: 06-11-2018, 18:52

Zysk Grupy Tauron w trzecim kwartale tego roku wyniósł 286,4 mln zł wobec 188,8 mln zł zysku przed rokiem - podała we wtorek spółka w raporcie kwartalnym.

"Wyniki finansowe Grupy Tauron po dziewięciu miesiącach tego roku są lepsze od oczekiwań rynku i zgodne z naszymi planami" – mówi, cytowany w komunikacie spółki, prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk.

Jak podano, zysk operacyjny Grupy Tauron wyniósł 350,7 mln zł wobec 353,8 mln zł przed rokiem.

Grupa Tauron wypracowała przychody ze sprzedaży na poziomie 13,3 mld zł, tj. o 3 proc. więcej niż przed rokiem - wskazano. "Istotny wpływ na wzrost przychodów w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. miały wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej oraz wzrost cen sprzedaży gazu, które pozwoliły zniwelować niższe wpływy ze sprzedaży usług dystrybucyjnych (...) oraz węgla" - czytamy.

Grupa osiągnęła wynik EBITDA na poziomie 3 mld zł, co oznacza wzrost o 1 proc. rdr. Jak podano, największy udział w EBITDA Grupy ma segment Dystrybucja (66 proc.), a w dalszej kolejności segmenty: Wytwarzanie (22 proc.) i Sprzedaż (15 proc.).

Nakłady inwestycyjne Grupy Tauron po dziewięciu miesiącach br. wyniosły 2,3 mld zł i były wyższe o 5 proc. w porównaniu z poniesionymi w analogicznym okresie 2017 r. (2,2 mld zł). Wzrost ten, jak wyjaśniono, wynika głównie z wyższych inwestycji w obszarach dystrybucja i wydobycie. "W segmencie Dystrybucja największe środki zostały przeznaczone na modernizację sieci dystrybucyjnej (637 mln zł) oraz budowę nowych przyłączy (466 mln zł)" - czytamy.

Jak podkreślono, nakłady w segmencie Wytwarzanie (909 mln zł) przeznaczone były przede wszystkim na budowę bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, który "zostanie przekazany do eksploatacji w listopadzie 2019 r.".

"Grupa Tauron buduje pozycję multienergetycznego czempiona. Rozwijamy nowe biznesy. Przed szczytem klimatycznym w Katowicach uruchomimy program carsharingu i ładowania samochodów elektrycznych" - zapowiedział prezes. Dodał, że wpisuje się to w strategię firmy oraz "globalne trendy dotyczące energetyki".

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. Od 2010 roku akcje Tauron Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy