Zysk netto BP był rekordowo wysoki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-07-2006, 00:00

Mimo informacji o spadku wydobycia ropy BP największy europejski koncern paliwowy nie rozczarował wynikami. Spółce w wypracowaniu rekordowych rezultatów pomogły wysokie ceny ropy. W II kwartale brytyjski potentat zarobił na czysto 7,27 mld USD, o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. W przeliczeniu na akcję zysk wzrósł z 25,94 do 35,59 centów. Spółka utrzymała prognozę tegorocznego wydobycia na poziomie 4,1-4,2 mln baryłek dziennie. Podniosła natomiast szacunki wydatków kapitałowych do 15,5-16 mld USD.

Zgodne z oczekiwaniami specjalistów rezultaty spółki nie wywołały entuzjazmu inwestorów. Kurs akcji londyńskiego giganta spadał podczas wtorkowej sesji o blisko pół procent. Tegoroczna stopa zwrotu wynosi zaledwie 2 proc. W ubiegłym roku akcjonariusze zarobili na tej inwestycji 22 proc.

Analitycy wierzą w spółkę. Specjaliści ankietowani przez agencję Bloomberg w większości sugerują kupno tych walorów. Baza pod ewentualne silne wzrostu jest bardzo solidna. Czynnikiem prowzrostowym może być kontynuacja wartego 17 mld USD programu skupu akcji. W poprzednich trzech miesiącach spółka wydała na to 4,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy