Zysk netto HP w II kwartale spadł o 66 procent

Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel" S.A.
17-05-2001, 09:46

SAN FRANCISCO (Reuters) - Producent komputerów i drukarek Hewlett- Packard poinformował w środę, że jego zysk netto w drugim kwartale roku fiskalnego zakończonym 30 kwietnia spadł o 66 procent. Przyczyną mniejszych zysków są zarówno czynniki makroekonomiczne jak i problemy wewnętrzne.

Zysk netto trzeciego na świecie producenta komputerów osobistych spadł do 319 milionów dolarów z 935 milionów rok wcześniej. Sprzedaż spadła o cztery procent do 11,6 miliarda dolarów z 12 miliardów.

Prezes H-P Carly Fiorina powiedziała na konferencji prasowej, że nie potrafi przewidzieć, kiedy sytuacja się poprawi.

"Z tego co obserwujemy sytuacja nie pogarsza się już, ale raczej nie ulegnie w najbliższym czasie znaczącej poprawie" - powiedziała prezes spółki.

Zysk na akcję Hewlett-Packarda wyniósł 18 centów. Analitycy prognozowali zysk w wysokości 15 centów, ale wcześniej kilkakrotnie obniżali swoje przewidywania. Rok wcześniej zysk na akcję wyniósł 43 centy.

"Wpływ na nasze wyniki mają zmiany makroekonomiczne, a szczególnie spadek nakładów konsumpcyjnych i kapitałowych w USA i w Europie" - powiedziała Fiorina.

"Nie można jednak wszystkiego zwalać na sytuację gospodarczą" - dodała.

Analitycy przypominają, że komputerowy gigant musi cały czas pracować nad naprawieniem stosunków z dystrybutorami, którzy uznali warunki stawiane im przez firmę za niekorzystne i zaczęli sprzedawać sprzęt innych producentów.

"Problemy HP mają podłoże zarówno makroekonomiczne jak i wewnętrzne" - powiedziała Laura Conigliario, analityk banku Goldman Sachs.

Hewlett-Packard duże nadzieje wiąże z wprowadzeniem na rynek nowych produktów, między innymi dużego komputera dla firm pod nazwą Superdome i nowej generacji drukarek LaserJet.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zysk netto HP w II kwartale spadł o 66 procent