Zysk netto może być nieco niższy

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 04-10-2005, 00:00

Gazowy gigant na pewno nie zarobi w tym roku więcej niż w rekordowym 2004 r. Koszty importu rosną szybciej niż cena gazu w kraju.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie poprawi rekordowego wyniku wypracowanego w 2004 r., czyli 1,11 mld zł skonsolidowanego zysku netto. Spółka zapowiedziała, że na koniec bieżącego roku najwyżej wyrówna ubiegłoroczny rezultat. Szczegółowych prognoz nie podała. Rynek nie był tym zaskoczony, ale kurs spadł.

Zarząd PGNiG uzyskał 12 września zgodę prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) na podwyższenie taryfy o 7,5 proc. od 1 października 2005 r. Jednocześnie jednak firma uprzedziła, że planowana podwyżka cen może nie zrekompensować wzrostu kosztów importu gazu.

„Rentowność spółki w czwartym kwartale 2005 r. może ulec zmniejszeniu. Sytuacja taka stwarza ryzyko, że zysk netto na koniec bieżącego roku utrzyma się na poziomie z roku ubiegłego lub będzie nieznacznie niższy” — napisała spółka w komunikacie.

Po dwóch kwartałach niedawny debiutant wypracował na czysto 470,3 mln zł wobec 413 mln zł w tym samym okresie ubiegłego roku. W reakcji na tę informację kurs spółki zniżkował wczoraj o -1,2 proc. — do 3,95 zł. Obroty wyniosły 72,7 mln zł i były zdecydowanie niższe niż na poprzednich sesjach.

— Ta zapowiedź nie była niespodzianką dla rynku. Wcześniej było wiadomo, że o poprawę wyników z poprzedniego roku będzie trudno. Cena akcji trzyma się w okolicy 4 zł, choć przedstawiciele PiS po wygranych wyborach podtrzymali zamiar przejęcia przez państwo aktywów przesyłowych spółki — komentuje Mirosław Saj, makler DM BISE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk netto może być nieco niższy