Zysk netto spółek wzrósł o prawie 50 procent

Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

W I kwartale 2011 r. łączny zysk netto przedsiębiorstw notowanych na GPW był o blisko 50 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2010 roku. Na taki wynik zapracowała przede wszystkim branża surowcowa, finansowa, energetyczna oraz chemiczna.

Najlepszą dynamikę sprzedaży zanotowały firmy wchodzące w skład indeksu WIG20.

W tym przypadku wzrost przychodów rok do roku wyniósł ponad 28 proc. Znaczną poprawą zysku netto, aż o 99,6 proc., wyróżniły się spółki z indeksu sWIG80. Na uwagę zasługuje również wzrost ich rentowności netto. Oznacza to, że wspomniane zyski netto (ponad 99 proc.) rosły znacznie szybciej niż przychody (20 proc.).

Źródłem tak dużej dynamiki wyniku operacyjnego i netto były przede wszystkim przedsiębiorstwa związane z surowcami — PKN Orlen, Lotos oraz KGHM. Zysk tylko tej ostatniej spółki powiększył się o 1,2 mld zł w skali roku i wyniósł 2,03 mld zł. Łączny zysk PKN Orlen oraz Lotosu zwiększył się o 1,6 mld zł w skali roku, co udało się osiągnąć dzięki przeszacowaniu wartości zapasów ropy.

Poprawa koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie znajduje odzwierciedlenie w lepszych niż w ubiegłym roku wynikach spółek z GPW. Pozytywnie należy ocenić wzrost przychodów spółek. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że proporcjonalnie rosną koszty.

Jarosław Lis

zarządzający Union Investment TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu