Zysk PKE wzrósł w I półroczu o ponad 10 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
26-07-2005, 15:26

O ponad 10 proc., do 230,3 mln zł zwiększył w pierwszym półroczu 2005 zysk netto Południowy Koncern Energetyczny (PKE), drugi co do wielkości producent energii w Polsce. W tym samym czasie 2004 firm zarobiła 205,7 mln zł - poinformowały we wtorek służby prasowe spółki.

O ponad 10 proc., do 230,3 mln zł zwiększył w pierwszym półroczu 2005 zysk netto Południowy Koncern Energetyczny (PKE), drugi co do wielkości producent energii w Polsce. W tym samym czasie 2004 firm zarobiła 205,7 mln zł - poinformowały we wtorek służby prasowe spółki.

Drugie półrocze roku nie będzie już - według założeń - tak zyskowne dla PKE, zyski będą bowiem zmniejszone o koszty remontów. Koncern chce zamknąć rok zyskiem rzędu 250 mln zł.

"Podtrzymujemy prognozę osiągnięcia w 2005 ok. 250 mln zł zysku netto. Specyfika branży energetycznej sprawia, że w drugim półroczu, ze względu na kampanię remontową, koszty będą większe niż w pierwszych miesiącach okresu rozliczeniowego" - powiedział PAP Paweł Gniadek z PKE.

Przypomniał, że w spółce trwa proces optymalizacji kosztów. Zgodnie z nową strategią firmy, wszelkie decyzje zarządu - strategiczne, operacyjne i finansowe - podejmowane są z myślą o wzroście wartości spółki, co jest szczególnie istotne przed jej planowaną wstępnie na przyszły rok prywatyzacją.

Inne priorytety na najbliższe lata to przygotowania do prywatyzacji, optymalizacja grupy kapitałowej, rozszerzenie rynku, poprawa efektywności produkcji oraz zamknięcie finansowania budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Łagisza za 1,7 mld zł.

Zaawansowane są prace analityczne nad poszerzeniem grupy PKE o segment dystrybucji energii. Najdalej w połowie sierpnia zarządy PKE i spółki energetycznej Enion mają przedłożyć resortom gospodarki i skarbu oraz załogom plan powiązania kapitałowego obu firm.

Wiceminister gospodarki Piotr Rutkowski powiedział na początku lipca, że jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki prawne, a projekt będzie uzasadniony ekonomicznie, możliwe będzie wniesienie akcji obu firm do nowego podmiotu pod roboczą nazwą Polska Grupa Energetyczna.

Zastrzegł, że analizy wymaga, czy w perspektywie powiązania kapitałowego firm, jeżeli sprawa nie zostanie sfinalizowana w tym roku, należy w 2006 roku skierować na giełdę - jak planowano - mniejszościowy pakiet akcji PKE, czy też zaczekać do połączenia i sprywatyzować przez giełdę całą grupę.

PKE skupia osiem elektrowni i elektrociepłowni z południa Polski o łącznej mocy blisko 5 tys. megawatów elektrycznych i prawie 2,4 tys. cieplnych. W ubiegłym roku zysk spółki wyniósł 297,2 mln zł wobec 83,4 mln zł w 2003 r. Firma dysponuje 14 proc. udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynkiem w produkcji ciepła w woj. śląskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zysk PKE wzrósł w I półroczu o ponad 10 proc.