Zysk Polic ponad połowę wyższy niż przed rokiem

PAP
opublikowano: 24-08-2017, 17:55
aktualizacja: 24-08-2017, 17:56

Blisko 113 mln zł zysku netto, czyli o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie ubr., odnotowała Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police w pierwszym półroczu br. – poinformowała w czwartek spółka.

Przychody spółki w tym czasie osiągnęły ok. 1,34 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 60 mln zł.

"Śmiało możemy powiedzieć, że to sukces, szczególnie, że otoczenie rynkowe nie sprzyjało, i był to bardzo zasłużony sukces" – podkreśla cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police dr Wojciech Wardacki.

Według służb prasowych Polic, o stabilnej sytuacji finansowej firmy świadczą wypłacona w lipcu tego roku dywidenda w wysokości 31,5 mln zł oraz liczne inwestycje, w tym flagowa, czyli budowa instalacji PDH - kompleksu chemicznego, który ma w przyszłości otworzyć spółce nowe rynki.

"Półroczny zysk w wysokości 112,82 mln zł jest bardzo zbliżony do zysku z pierwszych sześciu miesięcy sprzed dwóch lat, który był wyższy od obecnego jedynie o ok. 2 mln zł i określany wówczas jako rekordowy dla spółki" – podkreśla Wardacki. Skalę sukcesu można określić symbolicznie słowami, że to wynik na "szóstkę", ponieważ po przeliczeniu okazuje się, że spółka zarabiała średnio na czysto 600 tys. zł dziennie – dodaje.

Cała Grupa Azoty, której częścią jest policka spółka, osiągnęła przez ostanie pół roku znakomite wyniki – podkreśla Wardacki, który równolegle pełni funkcję prezesa Grupy Azoty.

"Wyniki są lepsze niż prognozowano, szczególnie w kontekście znacznie wyższych cen gazu, przy jednoczesnym spadku cen za nawozy, które są głównym produktem firmy. Spółka, dzięki wynegocjowanym niższym cenom za podstawowe surowce do produkcji, oraz dzięki temu, że sprzedała rekordowo więcej wszystkich swoich głównych produktów, osiągnęła w niełatwym dziś otoczeniu rynkowym imponujące efekty" – dodaje.

W pierwszej połowie roku polickie zakłady sprzedały o 40 proc. więcej amoniaku, mocznika o 14 proc. więcej, a nawozów wieloskładnikowych o 4 proc. więcej niż w sześciu pierwszych miesiącach 2016 r.

Spółka podkreśla także rolę budowy instalacji PDH. W jej ocenie, silna pozycja Polic pozwala na poważane rozważanie poszerzenia jednej z największych w Polsce inwestycji o produkcję polipropylenu, a nie jedynie propylenu. Produkty, które miałyby powstawać w polickiej spółce, znalazłyby zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 3,5 tys. pracowników. Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu