Zyskami pochwalą się uznane marki

Maciej Zbiejcik, SG
opublikowano: 31-01-2007, 00:00

W tym sezonie raportów kwartalnych trzeba zwrócić uwagę na uznane giełdowe marki, takie jak Barlinek, LPP, Mondi, Grajewo czy PKM Duda. Nie powinien zawieść także Gant — wschodząca gwiazda warszawskiego parkietu. To właśnie nowy deweloper może popisać się wyjątkowo wysoką dynamiką zysków.

Specjaliści z DM PKO BP szacują, że Gant, który realizuje już projekty deweloperskkie, zwiększy zysk operacyjny oraz netto o ponad 2000 proc. Ich zdaniem, spółka nie powinna mieć żadnych problemów z wywiązaniem się z prognoz. Ceny mieszkań we Wrocławiu rosną bardzo szybko, a to główny rynek, na którym działa Gant. Jest więc szansa na przekroczenie szacunków zarządu. Oby tak było, bo oczekiwania inwestorów są duże. Świadczy o tym rosnąca w szybkim tempie wycena. Tylko w tym roku kurs Ganta skoczył o ponad 70 proc., a w ciągu ostatnich pięciu wzrost przekroczył 800 proc.

Rekordowych przychodów oraz zysków można spodziewać się po Barlinku. W IV kwartale po raz pierwszy przychody grupy mogą przekroczyć 100 mln zł. Spory wpływ na to może mieć uruchomienie nowej linii do produkcji deski podłogowej, podnoszącej moce o 50 proc. Z dobrej strony powinno pokazać się także Forte. Druga połowa 2006 r. była dla producenta mebli dużo lepsza niż pierwsze sześć miesięcy. Analitycy z DM Millennium i DM PKO BP przewidują trzycyfrową dynamikę zysków w IV kwartale. Koniec roku jest zawsze dobry dla firm meblarskich, ale w przypadku Forte dodatkowe korzyści przyniosły poszukiwania nowych rynków zbytu za granicą oraz połączenie spółek produkcyjnych działających w kraju. Specjaliści liczą, że firma utrzyma dobrą passę w 2007 r. IV kwartał 2006 r. mógł być także dobry dla LPP. Odzieżowa spółka powinna wreszcie przełamać kryzys. Firma zamierzała wywiązać się z ubiegłorocznej prognozy (42 mln zł). To oznacza, że w IV kwartale musiała zarobić 45 mln zł. Według analityków tak było.

Warto zwrócić uwagę na Dwory. Ostatni kwartał 2005 r. spółka zakończyła dużymi stratami. Analitycy DM PKO BP twierdzą, że w IV kwartale 2006 r. firma zarobiła ponad 18 mln zł. Rekordowe wyniki kwartalne powinno wykazać też Mondi, bo ceny papieru nadal rosną. Wyróżnić się powinien także Torfarm. Analitycy DM Millennium przewidują, że jako jedyny z dystrybutorów farmaceutyków osiągnie dwucyfrową dynamikę przychodów dzięki wyższej sprzedaży do spółek z grupy Galenika-Silfarm. Dwucyfrową dynamikę sprzedaży w IV kwartale 2006 r. powinien osiągnąć także PKM Duda.

Maciej Zbiejcik, SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik, SG

Polecane