Końcówka 2022 r. stała pod znakiem niższej zyskowności przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych. Wszystko przez wzrost kosztów i spadek popytu, na co wpływ miała też restrykcyjna polityka pieniężna prowadzona przez Fed, informuje Bloomberg.

Zaprezentowane w czwartek dane Departamentu Handlu pokazały, że w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. skorygowane zyski przedsiębiorstw przed opodatkowaniem zmniejszyły się o 2 proc. w ujęciu kwartalnym, notując największy spadek od dwóch lat. W raporcie podkreślono, że spadek rentowności dotyczył szerokiego rynku. Spadły bowiem zyski zarówno krajowych korporacji niefinansowych, jak i finansowych.
Tymczasem porównując do czwartego kwartału 2021 r. sytuacja nie wyglądała aż tak źle, gdyż zyski były wyższe o 2,6 proc.
W całym ubiegłym roku zyski w sektorze finansowym spadły o 52 mld USD, podczas gdy zyski firm niefinansowych wzrosły o ponad 192 mld USD.
Podczas gdy PKB Stanów Zjednoczonych w IV kwartale 2022 r. wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu annualizowanym, wyhamowując dynamikę z 3,2 proc. kwartał wcześniej, wskaźnik generowanego dochodu i kosztów poniesionych w związku z produkcją towarów i usług — dochód krajowy brutto — spadł o 1,1 proc. po wzroście o 2,8 proc. w trzecim kwartale. Spadek GDI był największy od początku pandemii. Tymczasem średni PKB i GDI wykazały wzrost o 0,7 proc. w porównaniu do 3 proc. zwyżki w poprzednim kwartale.
W raporcie podano również, że w końcówce ubiegłego roku nadal spadał też wskaźnik marży zysku. Zysk po opodatkowaniu jako udział w wartości dodanej brutto przedsiębiorstw niefinansowych, będący miarą zagregowanych marż zysku, spadł w czwartym kwartale do 13, proc. z 14,9 proc. w poprzednim kwartale.