Zyski banków będą mniejsze o połowę

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 22-07-2009, 07:20

Analitycy DI BRE Banku szacują wyniki siedmiu banków. Błyśnie BZ WBK, pochwali się Śląski. Generalnie — ciężki kwartał.

Zyski siedmiu banków notowanych na GPW między początkiem kwietnia a końcem czerwca spadły o połowę. Takie są szacunki analityków DI BRE Banku zawarte w najnowszym raporcie, do którego dotarliśmy. Na wyniku zaważył spadek przychodów — o 14 proc. Nieznacznie mniejsze były koszty ryzyka w stosunku do odpisów zawiązywanych w I kwartale, kiedy wyniosły 1,4 proc. W II kwartale było to, zdaniem analityków, 1,3 proc.

Na trudnym rynku najlepiej poradził sobie BZ WBK. Pomogły mu dochody z dywidendy spółek Aiva (wpływ na zysk rzędu 55 mln zł), ale i bez tego bank zarobił więcej niż w I kwartale — łącznie 137 mln zł (119 mln zł trzy miesiące wcześniej). BZ WBK poprawił wynik prowizyjny i oparł się presji na wynik odsetkowy. Dochodom sprzyjały też wyższe marże na kredytach obrotowych dla firm.

Wynikiem pochwali się też ING Bank Śląski, który zbiera owoce polityki gromadzenia depozytów. Przychody odsetkowe oraz rosnące marże, przy kontrolowanych kosztach ryzyka finansowego — to najważniejsze czynniki przewagi nad resztą stawki. DI BRE Banku szacuje, że zysk był w II kwartale o 60 proc. wyższy niż kwartał wcześniej i wyniesie 132 mln zł.

Żadnych zysków w II kwartale raczej nie będzie w Millennium. Według analityków DI BRE był to najtrudniejszy kwartał dla banku. Spadał wynik odsetkowy, prowizyjny i na wyniku handlowym.

"Może to być najsłabszy pod względem przychodów tegoroczny wynik kwartalny" — czytamy w raporcie.

Więcej o kondycji notowanych na GPW banków w środowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Zyski banków będą mniejsze o połowę