Czytasz dzięki

Zyski chińskich firm produkcyjnych rosły czwarty miesiąc z rzędu

opublikowano: 28-09-2020, 08:43

Sierpień stał pod znakiem kontynuacji wzrostu zysków chińskich przedsiębiorstw. Był to tym samym czwarty z rzędu miesiąc z dodatnią dynamika, informuje Reuters.

Według danych państwowego urzędu statystycznego, zyski przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyły się w sierpniu 2020 t. o 19,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. osiągając pułap 612,,81 mld juanów (89,8 mld USD).

Zobacz więcej

Chiny, flaga

REUTERS_Kim Kyung-Hoon_Forum

W porównaniu z lipcem dynamika nieznacznie wyhamowała z 19,6 proc.

W ujęciu narastającym w okresie styczeń-sierpień już tak dobrze nie było, gdyż zyski odnotowały 4,4-proc. spadek do poziomu 3,72 bln juanów. 

Jednak i w tym przypadku widać poprawę, gdyż po siedmiu miesiącach spadek zysków sięgał  8,1 proc. Niestety tego samego nie można powiedzieć o zobowiązaniach, które zwiększyły się po sierpniu o 6,6 proc. wobec 6,5-proc. dynamiki w lipcu.

Wchodząc głębiej w szczegóły wynik netto państwowych przedsiębiorstw spadł o 17 proc. r/r po pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. wobec 23,5 proc. zniżki miesiąc wcześniej. Z kolei zyski sektora prywatnego spadły o 3,3 proc. w okresie styczeń-sierpień, w porównaniu ze spadkiem o 5,3 proc. od stycznia do lipca.

Eksperci podkreślają, że wyniki spółek przemysłowych nadal podlegają czynnikom zewnętrznym, choćby takim jak rosnące napięcie w stosunkach pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, które wpływają na perspektywy światowego handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane