Zyski chińskich firm produkcyjnych spadły pierwszy raz od trzech lat

opublikowano: 27-12-2018, 08:19

Zyski chińskich przedsiębiorstw przemysłowych spadły po raz pierwszy od prawie trzech lat, co wskazuje na postępujące spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz skutki spadających cen i wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Zyski w przemyśle spadły o 1,8 proc. w listopadzie w stosunku do roku 2017. W październiku wskaźnik wzrósł o 3,6 proc. Łączne zyski w listopadzie wyniosły 595 mld juanów (86 mld USD), wynika z danych National Bureau of Statistics.

Chińskie przedsiębiorstwa produkcyjne znalazły się pod presją, a ich produkcja wzrosła w listopadzie najwolniej od dekady przy malejącej inflacji w tym segmencie rynku. Jeśli prowadzone obecnie rozmowy handlowe z Waszyngtonem zakończą się fiaskiem, wyższe taryfy amerykańskie jeszcze bardziej zaszkodzą ich perspektywom.

Spowolnienie wzrostu sprzedaży i inflacja w fabrykach, w połączeniu z rosnącymi kosztami, doprowadziły do spadku zysków przemysłu w listopadzie – napisał NBS w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

Tymczasem, zyski za pierwsze jedenaście miesięcy 2018 r. wzrosły o 11,8 proc. r/r do 6,12 bln juanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane